Acrotholus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Dawid Mika Maciej Ziegler


Acrotholus (Akrotol)
Długość: ? m (średniej wielkości)
Masa: ? kg
Miejsce występowania: Kanada - południowa Alberta

(formacja Milk River - ogniwo Deadhorse Coulee)

Czas występowania późna kreda (późny santon)
Systematyka Dinosauria

Ornithischia

Genasauria

Cerapoda

Marginocephalia

Pachycephalosauria

Pachycephalosauridae

Pachycephalosaurinae

Wstęp

Acrotholus to rodzaj pachycefalozauryda, który żył w późnej kredzie na terenach Ameryki Północnej. Jest on obok Amtocephale najstarszym znanym niewątpliwym przedstawicielem Pachycephalosauria.

Etymologia

Nazwa rodzajowa Acrotholus pochodzi od greckich słów akros - najwyższy i thalos - kopuła. Odnosi się on do zgrubiałego sklepienia czaszki. Epitet gatunkowy (audeti) honoruje Roya Audeta, który umożliwiał prowadzenie prac wykopalisk na terenie swojego rancza (gdzie też znaleziono szczątki akrotola).

Materiał kopalny

Holotyp TMP 2008.045.0001 - niemal kompletna kopuła ciemieniowo-czołowa.

Paratyp ROM 2962 - przednia cześć kopuły ciemieniowo-czołowej.

Do akrotola może należeć także ROM 2964 - kopuła ciemieniowo-czołowa,

Paleoekologia

Pachycefalozaury żyły już w późnej jurze, o czym świadczy występowanie wtedy ceratopsów (Yinlong) - siostrzanej dlań grupy. Jednak najstarsze znane skamieliny "grubogłowych jaszczurów" pochodzą dopiero z santonu. Evans i współpracownicy (2013) uznali, że różnorodność małych dinozaurów ptasiomiednicznych (w tym pachycefalozaurów) była naprawdę wyższa niż się przyjmuje, o czym świadczą liczne ghost lineages (taksony, które - jak wynika z jego pozycji filogenetycznej - występowały już w określonym okresie, czego jednak nie odzwierciedla zapis kopalny), a także duża ilość diagnostycznych kopuł ciemieniowo-czołowych porównaniu z resztą szczątków Pachycephalosauria.

Spis gatunków

Acrotholus Evans, Schott, Larson, Brown i Ryan, 2013
A. audeti Evans, Schott, Larson, Brown i Ryan, 2013

Bibliografia

Evans D.C., Schott R.K., Larson D.W., Brown C.M. & Ryan M.J. (2013) "The oldest North American pachycephalosaurid and the hidden diversity of small-bodied ornithischian dinosaurs" Nature Communications 4:1828 DOI: 10.1038/ncomms2749