Akainacephalus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj
Poniższe hasło wymaga korekty.
Do weryfikacji i być może rozszerzenia

Autor: Marcin Szermański


Akainacephalus (akainacefal)
Długość ok. 3 m
Miejsce USA

Utah (formacja Kaiparowits)

Czas
252 201 145
66

ok. 76 Ma
późna kreda (późny kampan)

Systematyka Dinosauria

Ornithischia

Thyreophora

Ankylosauria

Ankylosauridae

Ankylosaurinae

Ankylosaurini

Akainacephalus reconstructions.png
Kolor żółty - zachowane skamieniałe kości A. johnsoni.
Źródło: Wiersma i Irmis, 2018.

Homo sapiens.png Ankylosauridae.png

3 m

Porównanie wielkości Akainacephalus i człowieka.
Sylwetki: Phylopic.org

Mapa znalezisk
Wczytywanie mapy…

Wstęp

Akainacephalus johnsoni to późnokredowy zaawansowany przedstawiciel ankylozaurów. Jak wiele jego krewnych, zamieszkiwał tereny należące do obecnych Stanów Zjednoczonych. Szkielet akainacefala znaleziono bowiem w południowym Utah, lecz morfologią czaszki przypomina azjatyckie ankylozaurydy, jak np. Saichania chulsanensis, Pinacosaurus grangeri czy Minotaurasaurus ramachandrani.

Wiek i lokalizacja

Holotyp tego dinozaura pancernego mieścił się w środkowych warstwach (bliżej dolnych pokładów niż górnych) formacji Kaiparowits. Te złoża piaskowca obfitują w skamieniałości różnych taksonów. Wiek formacji Kaiparowits oceniany jest na późny kampan, a konkretne znalezisko Akainacephalus na około 76,26 +/- 0,10 Ma.

Szkielet akainacefala odnaleziono na terenie hrabstwa Kane (południowe Utah) w rejonie Horse Mountain. Lokalizacja nr 1109, w której spoczywały szczątki tego ankylozaura, znana jest również pod potoczną nazwą "HMG Quarry".

Materiał kopalny

Bardzo dobrze zachowany holotyp UMNH VP 20202 to szkielet kompletny w ok. 45%, na który składają się: kompletna czaszka, obie k. żuchwowe, k. przedzębowa, kregi (4 grzbietowe, 4 grzbietowokrzyżowe, 3 krzyżowe, 1 krzyżowoogonowy i 8 ogonowych), żebra, kompletna maczuga ogonowa, obie łopatki, lewa k. łopatkowokrucza, prawa k. ramienna i łokciowa, częściowa lewa k. biodrowa, lewa k. udowa, piszczelowa i strzałkowa, paliczek, 2 niekompletne osteodermy szyjne w formie półpierścienia i 17 grzbietowych i dalszych osteoderm o różnych rozmiarach i kształtach.

Wielkość holotypu można szacować na około 3 m długości.

Etymologia

Nazwa rodzajowa Akainacephalus składa się z 2 greckich słów: akaina (róg, kolec) i cephalus (głowa) i wyraźnie odnosi się do kolczastego pancerza holotypu. Z uwagi na drugi człon -cephalus może być mylnie kojarzony z pachycefalozaurami, u których wielu słowo to występuje w nazwach rodzajowych.

Z kolei epitet gatunkowy johnsoni honoruje Randy'ego Johnsona, pracownika z Muzeum Historii Naturalnej w Utah (Natural History Museum of Utah), który preparował czaszkę i dolną szczękę Akainacephalus.

Spis gatunków

Akainacephalus Wiersma i Irmis, 2018
A. johnsoni Wiersma i Irmis, 2018

Bibliografia

Wiersma, J.P & Irmis, R.B. (2018) A new southern Laramidian ankylosaurid, Akainacephalus johnsoni gen. et sp. nov., from the upper Campanian Kaiparowits Formation of southern Utah, USA. PeerJ 6:e5016. doi: https://doi.org/10.7717/peerj.5016