Alaskacephale: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj
(poprawki, rys. to czysta spekulacja i wzięty ze źródła nieoryginalego)
(Nie pokazano 1 pośredniej wersji utworzonej przez tego samego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
 +
Do weryfikacji
 +
 +
{{DISPLAYTITLE:''Alaskacephale''}}
 
<small>
 
<small>
 
{| class="wikitable" style="background-color:CornSilk"
 
{| class="wikitable" style="background-color:CornSilk"
Linia 15: Linia 18:
 
|-
 
|-
 
! '''Długość''':
 
! '''Długość''':
| ? m
+
| ok. 2,3 m (?)
  
 
|-
 
|-
Linia 25: Linia 28:
 
| [[USA]] – Alaska
 
| [[USA]] – Alaska
  
<small>([[formacja Prince Creek]])</small>
+
<small>(formacja [[Prince Creek]])</small>
 
|-
 
|-
 
! '''[[Czas|Czas występowania]]'''
 
! '''[[Czas|Czas występowania]]'''
| 72-71 Ma
+
| <small>[[późna kreda]] (późny [[kampan]]
  
<small>późna [[kreda]] (późny [[kampan]])</small>
+
/ wczesny [[mastrycht]])</small>
 
|-
 
|-
 
! '''Systematyka'''
 
! '''Systematyka'''
Linia 44: Linia 47:
  
 
? [[Pachycephalosaurini]]
 
? [[Pachycephalosaurini]]
|-
 
 
|}
 
|}
  
 
==Wstęp==
 
==Wstęp==
''Alaskacephale'' był pachycefalozaurem. Należał do rodziny [[Pachycephalosauridae]], a konkretniej podrodziny [[Pachycephalosaurinae]] i prawdopodobnie też plemienia [[Pachycephalosaurini]].
+
''Alaskacephale'' był niedużym pachycefalozaurem z terenów obecnej Alaski. Wymiary jego niekompletnej czaszki wskazują, że był o połowę mniejszy od ''[[Pachycephalosaurus]] wyomingensis'' i stanowił trzy czwarte wielkości ''[[Prenocephale]] prenes'', a więc tyle samo, co ''Prenocephale edmontonensis'' i ''Prenocephale brevis''. Wg [[David Evans|Evans]]a i in. ([[2013]]) żył na początku [[mastrycht]]u ([[późna kreda]]), natomiast wg wcześniejszych badań - w późnym [[kampan]]ie.
 +
 
 +
==Systematyka==
 +
Dinozaur ten należał do rodziny [[Pachycephalosauridae]], a konkretniej podrodziny [[Pachycephalosaurinae]] i prawdopodobnie też plemienia [[Pachycephalosaurini]]. Pierwsi autorzy opisu szczątków tego dinozaura - Gangloff i in. ([[2005]]) - zasugerowali, że być może należy do [[rodzaj]]u ''[[Pachycephalosaurus]]'' lub jest jego bliskim krewnym. Opierali się na kości łuskowej mającej szew kwadratowy, którego morfologia jest spotkana wyłącznie u pachycefalozaura. Kolejny naukowiec, który badał jego szczątki, [[Robert Sullivan]] był zdania, że jest to raczej wynik złamania w obu czaszkach dinozaurów, więc nie może być to wykorzystane do zjednoczenia dwóch [[takson]]ów. Ukuł też dla niego zarówno nową nazwę gatunkową, jak i rodzajową.
  
Pierwsi autorzy opisu dinozaura, [[Gangloff]] i in., stwierdzili, że to jest prawdopodobnie [[gatunek]] ''[[Pachycephalosaurus]]'' lub jego bliski krewny. Opierali się na kości łuskowej mającej szew kwadratowy, którego morfologia jest spotkana wyłącznie u pachycefalozaura. Kolejny naukowiec, który badał jego szczątki, Robert [[Sullivan]] był zdania, że jest raczej wynik złamania w obu czaszkach dinozaurów, więc nie może być to wykorzystane do zjednoczenia dwóch taksonów. Ukuł też dla niego zarówno nową nazwę gatunkową, jak i rodzajową.
+
[[David Evans|Evans]] i in. ([[2013]]) zgadzają się po części z wnioskami Gangloffa i in. ([[2005]]) - uważają, że jest on [[takson siostrzany|taksonem siostrzanym]] dla ''[[Pachycephalosaurus]] wyomingensis''.
  
 
==Materiał kopalny==
 
==Materiał kopalny==
 
[[Holotyp]] to prawie kompletna lewa kość łuskowa.
 
[[Holotyp]] to prawie kompletna lewa kość łuskowa.
 
==Rozmiary==
 
Był niedużym pachycefalozaurem. Jego wymiary wskazują, że alaskacefal był o połowę mniejszy od ''[[Pachycephalosaurus]] wyomingensis'' i stanowił trzy czwarte wielkości ''[[Prenocephale]] prenes'', a więc tyle samo, co ''Prenocephale edmontonensis'' i ''Prenocephale brevis''.
 
  
 
==Paleoekologia==
 
==Paleoekologia==
Dinozaur ten był roślinożercą. W tej samej formacji znaleziono: trzy [[deinonychozaur]]y (''[[Dromaeosaurus]] albertensis'', ''[[Saurornitholestes]] langstoni'' i ''[[Troodon]] formosus''), ceratopsy (''[[Pachyrhinosaurus]] perotorum'') i [[ornitopod]]y ''[[Thescelosaurus]]''.
+
Dinozaur ten był roślinożercą. W osadach tej samej formacji znaleziono: trzy [[deinonychozaur]]y (''[[Dromaeosaurus]] albertensis'', ''[[Saurornitholestes]] langstoni'' i ''[[Troodon]] formosus''), [[Ceratopsia|ceratopsy]] (''[[Pachyrhinosaurus]] perotorum'') i [[Ornithopoda|ornitopody]] ''[[Thescelosaurus]]''.
  
 
==Etymologia==
 
==Etymologia==
Nazwa rodzajowa ''Alaskacephale'' pochodzi z łaciny i znaczy "głowa z Alaski". Epitet gatunkowy ''ganglofii'' honoruje Gangloffa, który jako jeden z kilku naukowców opisał skamieniałości tego dinozaura ptasiomiednicznego i który przyczynił się znacznie do badań nad arktycznymi dinozaurami z Ameryki Płn.
+
Nazwa [[rodzaj]]owa ''Alaskacephale'' pochodzi z łaciny i znaczy "głowa z Alaski". Epitet gatunkowy ''ganglofii'' honoruje Rolanda Gangloffa, który jako jeden z kilku naukowców opisał skamieniałości tego dinozaura ptasiomiednicznego i który przyczynił się znacznie do badań nad arktycznymi dinozaurami z Ameryki Płn.
  
 
==Spis gatunków==
 
==Spis gatunków==
 
{| class="wikitable"
 
{| class="wikitable"
 
! ''Alaskacephale''
 
! ''Alaskacephale''
| [[Sullivan]], [[2006]]
+
| {{Kpt|[[Robert|Sullivan]]}}, [[2006]]
 
|-
 
|-
 
! ''A. gangloffi''
 
! ''A. gangloffi''
| [[Sullivan]], [[2006]]
+
| {{Kpt|Sullivan}}, 2006
 
|}
 
|}
  
 
==Bibliografia==
 
==Bibliografia==
<small>Fiorillo, A.R. & Tykoski, R.S. (2012) "A new species of the centrosaurine ceratopsid Pachyrhinosaurus from the North Slope (Prince Creek Formation: Maastrichtian) of Alaska" Acta Palaeontologica Polonica, doi:10.4202/app.2011.0033
+
<small>
 +
Evans D.C., Schott R.K., Larson D.W., Brown C.M. & Ryan M.J. (2013) "The oldest North American pachycephalosaurid and the hidden diversity of small-bodied ornithischian dinosaurs" Nature Communications 4:1828 [[doi: 10.1038/ncomms2749]]
 +
 
 +
Fiorillo, A.R. & Tykoski, R.S. (2012) "A new species of the centrosaurine ceratopsid Pachyrhinosaurus from the North Slope (Prince Creek Formation: Maastrichtian) of Alaska" Acta Palaeontologica Polonica, [[doi:10.4202/app.2011.0033]]
  
 
Gangloff, R.A., Fiorillo, A.R. & Norton, D.W. (2005) "The first pachycephalosaurine (Dinosauria) from the paleo-Arctic of Alaska and its paleogeographic implications" Journal of Paleontology, 79, 997-1001.
 
Gangloff, R.A., Fiorillo, A.R. & Norton, D.W. (2005) "The first pachycephalosaurine (Dinosauria) from the paleo-Arctic of Alaska and its paleogeographic implications" Journal of Paleontology, 79, 997-1001.
  
Longrich, N.R., Sankey, J. & Tanke, D. (2010) "Texacephale langstoni, a new genus of pachycephalosaurid (Dinosauria: Ornithischia) from the upper Campanian Aguja Formation, southern Texas, USA". Cretaceous Research 31 (2): 274–284. doi:10.1016/j.cretres.2009.12.002
+
Longrich, N.R., Sankey, J. & Tanke, D. (2010) "Texacephale langstoni, a new genus of pachycephalosaurid (Dinosauria: Ornithischia) from the upper Campanian Aguja Formation, southern Texas, USA". Cretaceous Research 31 (2): 274–284. [[doi:10.1016/j.cretres.2009.12.002]]
  
Sullivan, R.M., 2006. A taxonomic review of the Pachycephalosauridae (Dinosauria: Ornithischia). New Mexico Museum of Natural History and Science Bulletin 35: 347-365.
+
Sullivan, R.M., (2006) A taxonomic review of the Pachycephalosauridae (Dinosauria: Ornithischia). New Mexico Museum of Natural History and Science Bulletin 35: 347-365.
  
http://en.wikipedia.org/wiki/Prince_Creek_Formation</small>
+
http://en.wikipedia.org/wiki/Prince_Creek_Formation
 +
</small>
  
 
[[Kategoria:Dinosauria]]
 
[[Kategoria:Dinosauria]]
Linia 91: Linia 97:
 
[[Kategoria:Mezozoik]]
 
[[Kategoria:Mezozoik]]
 
[[Kategoria:Kreda]]
 
[[Kategoria:Kreda]]
[[Kategoria:Kampan]]
+
[[Kategoria:Do poprawy - niezajęte]]

Wersja z 21:31, 23 wrz 2013

Do weryfikacji


Autor: Korekta:
Jakub Starzyński Maciej Ziegler, Marcin Szermański


Alaskacephale (alaskacefal)
Długość: ok. 2,3 m (?)
Masa: ? kg
Miejsce występowania: USA – Alaska

(formacja Prince Creek)

Czas występowania późna kreda (późny kampan

/ wczesny mastrycht)

Systematyka Dinosauria

Ornithischia

Pachycephalosauria

Pachycephalosauridae

Pachycephalosaurinae

? Pachycephalosaurini

Wstęp

Alaskacephale był niedużym pachycefalozaurem z terenów obecnej Alaski. Wymiary jego niekompletnej czaszki wskazują, że był o połowę mniejszy od Pachycephalosaurus wyomingensis i stanowił trzy czwarte wielkości Prenocephale prenes, a więc tyle samo, co Prenocephale edmontonensis i Prenocephale brevis. Wg Evansa i in. (2013) żył na początku mastrychtu (późna kreda), natomiast wg wcześniejszych badań - w późnym kampanie.

Systematyka

Dinozaur ten należał do rodziny Pachycephalosauridae, a konkretniej podrodziny Pachycephalosaurinae i prawdopodobnie też plemienia Pachycephalosaurini. Pierwsi autorzy opisu szczątków tego dinozaura - Gangloff i in. (2005) - zasugerowali, że być może należy do rodzaju Pachycephalosaurus lub jest jego bliskim krewnym. Opierali się na kości łuskowej mającej szew kwadratowy, którego morfologia jest spotkana wyłącznie u pachycefalozaura. Kolejny naukowiec, który badał jego szczątki, Robert Sullivan był zdania, że jest to raczej wynik złamania w obu czaszkach dinozaurów, więc nie może być to wykorzystane do zjednoczenia dwóch taksonów. Ukuł też dla niego zarówno nową nazwę gatunkową, jak i rodzajową.

Evans i in. (2013) zgadzają się po części z wnioskami Gangloffa i in. (2005) - uważają, że jest on taksonem siostrzanym dla Pachycephalosaurus wyomingensis.

Materiał kopalny

Holotyp to prawie kompletna lewa kość łuskowa.

Paleoekologia

Dinozaur ten był roślinożercą. W osadach tej samej formacji znaleziono: trzy deinonychozaury (Dromaeosaurus albertensis, Saurornitholestes langstoni i Troodon formosus), ceratopsy (Pachyrhinosaurus perotorum) i ornitopody Thescelosaurus.

Etymologia

Nazwa rodzajowa Alaskacephale pochodzi z łaciny i znaczy "głowa z Alaski". Epitet gatunkowy ganglofii honoruje Rolanda Gangloffa, który jako jeden z kilku naukowców opisał skamieniałości tego dinozaura ptasiomiednicznego i który przyczynił się znacznie do badań nad arktycznymi dinozaurami z Ameryki Płn.

Spis gatunków

Alaskacephale Sullivan, 2006
A. gangloffi Sullivan, 2006

Bibliografia

Evans D.C., Schott R.K., Larson D.W., Brown C.M. & Ryan M.J. (2013) "The oldest North American pachycephalosaurid and the hidden diversity of small-bodied ornithischian dinosaurs" Nature Communications 4:1828 doi: 10.1038/ncomms2749

Fiorillo, A.R. & Tykoski, R.S. (2012) "A new species of the centrosaurine ceratopsid Pachyrhinosaurus from the North Slope (Prince Creek Formation: Maastrichtian) of Alaska" Acta Palaeontologica Polonica, doi:10.4202/app.2011.0033

Gangloff, R.A., Fiorillo, A.R. & Norton, D.W. (2005) "The first pachycephalosaurine (Dinosauria) from the paleo-Arctic of Alaska and its paleogeographic implications" Journal of Paleontology, 79, 997-1001.

Longrich, N.R., Sankey, J. & Tanke, D. (2010) "Texacephale langstoni, a new genus of pachycephalosaurid (Dinosauria: Ornithischia) from the upper Campanian Aguja Formation, southern Texas, USA". Cretaceous Research 31 (2): 274–284. doi:10.1016/j.cretres.2009.12.002

Sullivan, R.M., (2006) A taxonomic review of the Pachycephalosauridae (Dinosauria: Ornithischia). New Mexico Museum of Natural History and Science Bulletin 35: 347-365.

http://en.wikipedia.org/wiki/Prince_Creek_Formation