Anticheiropus: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Utworzono nową stronę "{{Trop |Autor = Szymon Jagusztyn |Korekta = |nazwa = Anticheiropus |długość = 15-20 cm |szer...")
 
Linia 1: Linia 1:
 +
{{DISPLAYTITLE:''Anticheiropus''}}
 
{{Trop
 
{{Trop
 
  |Autor                  = [[Szymon Jagusztyn]]
 
  |Autor                  = [[Szymon Jagusztyn]]

Wersja z 22:49, 17 mar 2024

Autor: Szymon Jagusztyn


Anticheiropus
Długość 15-20 cm
Szerokość 14 cm
Chód dwunożny?
Układ palców II, III, IV
Prawdopodobny sprawca nieznany
Miejsce USA - Nowa Anglia

(formacja Portland)

Czas
252 201 145
66

ok. 199-195 Ma
wczesna jura (hettang) - (synemur)

Systematyka ichnologiczna Dinosauria
Anticheiropus.png
Rysunek tropu Anticheiropus Autor: Szymon Jagusztyn, wzorowane na: [1]
Mapa znalezisk
Wczytywanie mapy…

Wstęp

Anticheiropus to wątpliwy rodzaj tropu pozostawionego przez dinozaura w wczesnej jurze na terenie USA.

Odkrycie

Tropy Anticheiropus zostały odkryte w 1853 roku przez znanego amerykańskiego ichnologa Edwarda Hitchcock'a w dolinie rzeki Connecticut, a następnie opisane przez niego w 1855 roku w książce Supplement to the Ichnology of New England.

Etymologia

Nazwa Anticheiropus pochodzi od greckiego słowa anticheirus czyli kciuk i podus- stopa. Podkreśla to odchylenie jednego z palców, który przypomina kciuk. Nazwy gatunkowe A.hamatus i A. pilulatus oznaczają w kolejności haczykowaty i kulisty, zapewne nawiązuje to do ogólnego wyglądu śladów.

Anatomia

Gatunek typowy A.hamatus charakteryzuje się zakrzywionymi palcami, na jednym z tropów widoczny jest odcisk śródstopia. Odstęp pomiędzy tropami wynosi 36 cm i 76 cm, w opinii Hitchcock'a są to tropy czworonożnego zwierzęcia. A.pilulatus charakteryzuje się większym rozmiarem i bardziej zaokrąglonym kształtem palców. Dla obu gatunków wspólny jest odchylony IV palec, ustawiony pod kątem 90° do środkowego palca.

Interpretacja

Trop Anticheiropus od XIX wieku nie doczekał się rewizji, podobnie jak wiele okazów z kolekcji Hitchcocka. W związku z tym nie wiemy, czy obydwa gatunki są ważne i czy należą do tego samego rodzaju. Do tej pory tego typu tropy z odstającym palcem nie zostały odnalezione w osadach wczesnojurajskich gdziekolwiek na świecie, więc zwiększa ono rangę odkrycia. Tajemniczy sprawca tropu zapewne jeszcze przez długi czas będzie ukrywał się przed naszą wiedzą.

Spis ichnogatunków

Anticheiropus Hitchcock, 1855
A. hamatus Hitchcock, 1855
A. pilulatus Hitchcock, 1855

Bibliografia

Molina-Pérez, R. & Larramendi, A. (2019). "Dinosaur Facts and Figures: The Theropods and Other Dinosauriformes". wyd. Princeton University Press.

E. Hitchcock. (1865). Supplement to the ichnology of New England. A Report to the Government of Massachusetts in 1863. Wright and Potter, Boston 1-37 [2]