Beg: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Materiał kopalny)
m (Wstęp)
Linia 28: Linia 28:
 
}}
 
}}
 
==Wstęp==
 
==Wstęp==
''Beg'' to [[rodzaj]] niewielkiego ceratopsa żyjącego w późnej kredzie na terenie [[Mongolia|Mongolii]]. Został on nazwany i opisany w [[2020]] r. przez Congyu Yu i współpracowników.  
+
''Beg'' to [[rodzaj]] niewielkiego ceratopsa żyjącego na przełomie wczesnej i późnej kredzie na terenie [[Mongolia|Mongolii]]. Został on nazwany i opisany w [[2020]] r. przez Congyu Yu i współpracowników.
  
 
==Etymologia==
 
==Etymologia==

Wersja z 12:24, 23 wrz 2020

Autor: Kamil Kamiński


Beg (beg)
Dieta roślinożerny
Miejsce Mongolia

ajmak południowogobijski (formacja Ulaanosh)

Czas
252 201 145
66

?ok. 100,5 (113-94) Ma
prawdopodobnie przełom wczesnej i późnej kredy

Systematyka Dinosauria

Ornithischia

Ceratopsia

Neoceratopsia

Liaoceratops BW.jpg
Rekonstrukcja Liaoceratops. Beg był zapewne podobny. Autor: Nobu Tamura. [1].

Wstęp

Beg to rodzaj niewielkiego ceratopsa żyjącego na przełomie wczesnej i późnej kredzie na terenie Mongolii. Został on nazwany i opisany w 2020 r. przez Congyu Yu i współpracowników.

Etymologia

Nazwa Beg pochodzi od Beg-tse – himalajskiego bóstwa. W mongolskiej kulturze jest to bóg wojny, przedstawiany często jako opancerzona postać z pomarszczonym, chropowatym ciałem, co nawiązuje do kształtu czaszki omawianego dinozaura.

Materiał kopalny

Holotyp (IGM 100/3652) to niekompletna czaszka (lepiej zachowana z lewej strony, gdzie brakuje tylko przodu pyska, kości zaoczodołowej, łuskowej i części k. ciemieniowej) oraz fragmentaryczny szkielet pozaczaszkowy, obejmujący żebro, częściową łopatkę, fragment k. kulszowej i inne trudne do identyfikacji elementy.

Budowa i filogeneza

Beg był niewielkim roślinożercą, zbliżonym wielkością do Yinlong czy Liaoceratops. Czaszka byłą stosunkowo krótka i szeroka, a jej głęboki pysk przypomina bardziej zaawansowane ceratopsy. Oczodoły i doły przedoczodołowe były dość duże, podczas gdy nozdrza – raczej niewielkie. Jedną z niezwykłych cech Beg była obecność czterech cylindrycznych zębów w kości przedszczękowej. Inne bazalne ceratopsy miały ich trzy lub mniej. Chropowata powierzchnia czaszki na kościach jarzmowych i na żuchwie byłą prawdopodobnie pokryta keratynową powłoką.

W analizie filogenetycznej przeprowadzonej przez autorów opisu Beg okazał się najbardziej bazalnym przedstawicielem Neoceratopsia.

Spis gatunków

Beg You, Prieto-Márquez, Chinzorig, Badamkhatan i Norell, 2020
B. tse You, Prieto-Márquez, Chinzorig, Badamkhatan i Norell, 2020

Bibliografia

Yu, Congyu; Prieto-Marquez, Albert; Chinzorig, Tsogtbaatar; Badamkhatan, Zorigt; Norell, Mark (2020-09-10). "A neoceratopsian dinosaur from the early Cretaceous of Mongolia and the early evolution of ceratopsia". Communications Biology. 3 (1): 1–8. doi:10.1038/s42003-020-01222-7.