Camarillasaurus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Wersja z dnia 16:26, 21 paź 2018 autorstwa Kamil Kamiński (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Kamil Kamiński


Camarillasaurus
Długość: ? m
Masa: ? kg
Miejsce występowania: Hiszpania - prowincja Teruel

(formacja Camarillas)

Czas występowania ok.130-127 Ma

wvzesna kreda (wczesny barrem)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Theropoda

?Ceratosauria

Camarillasaurus.jpg

Skamieniałe szczątki Camarillasaurus.

Źródło: Sánchez-Hernández i Benton, 2012. [1]

Wstęp

Camarillasaurus to rodzaj słabo poznanegoteropoda, którego szczątki odnaleziono w Hiszpanii. Z powodu fragmentaryczności znaleziska jego pozycja systematyczna pozostaje niepewna, wydaje się jednak, ze był to przedstawiciel ceratozaurów. Został nazwany i opisany w 2014 r. przez duet paleontologów w składzie: Bárbara Sánchez-Hernández i Michael Benton.

Etymologia

Nazwa Camarillasaurus pochodzi od formacji skalnej Camarilla i greckiego słowa sauros, czyli "gad", „jaszczur”. Epitet gatunkowy "curigedae" honoruje znalazcę szczątków omawianego teropoda – Pedro Curigedę Buja.

Materiał kopalny

Holotyp (MPG-KPC1-46) to fragmentaryczny szkielet, obejmujący: częściowy ząb, niepełny mostek, prawą kość łopatkowo-kruczą, prawie kompletne żebro i kawałki innych, kilka kręgów z różnych części ciała (wg Wanga i in. [2017] kręgi początkowo zidentyfikowane jako szyjne mogą w rzeczywistości być kręgami grzbietowymi) oraz fragmenty kilkunastu innych, fragment prawej kości piszczelowej i kawałki innych kości kończyn tylnych.

Budowa i filogeneza

Trudno odtworzyć dokładny wygląd Camarillasaurus, możemy jednak zakładać, że był to dwunożny mięsożerca o ostrych zębach i pazurach. Wyróżniał się spośród innych teropodów budową kości piszczelowej (m.in. ekstremalnie szerokim bliższym końcem), szewronów i kręgów ogonowych. Kość krzyżowa składała się z co najmniej pięciu kręgów (najprawdopodobniej sześciu). W połączeniu z obecnością rowka na brzusznej powierzchni przednich kręgów ogonowych wskazuje to na przynależność do Neotheropoda. Niedostatek szczątków utrudnia bardziej szczegółowe ustalenia odnośnie pozycji filogenetycznej Camarillasaurus, jednak kilka cech jego budowy wskazuje na prawdopodobną przynależność do ceratozaurów. Są to zrośnięte w ekstremalnym stopniu kręgi krzyżowe oraz ostre krawędzie wspomnianego już rowka na brzusznej powierzchni przednich kręgów ogonowych. Autorzy opisu stwierdzili jednak, że ta druga cecha występuje również u kilku teropodów niebędących ceratozaurami (np. Sinraptor). W przeprowadzonej przez nich analizie Camarillasaurus okazał się bazalnym ceratozaurem. Wang i in. (2017) stwierdzili, że hypapofyzy kręgów grzbietowych omawianego teropoda przypominają budową celurozaury. Podobnie wspomniana już liczba kręgów krzyżowych (najprawdopodobniej sześć) jest cechą często spotykaną u celurozaurów. Możliwe więc, że Camarillasaurus był bardziej zaawansowany niż początkowo sądzono i należał do tetanurów.

Spis gatunków

Camarillasaurus Sánchez-Hernández i Benton 2014
C. cirugedae Sánchez-Hernández i Benton 2014

Bibliografia

Sánchez-Hernández, B., Benton, M.J. (2014). “Filling the ceratosaur gap: A new ceratosaurian theropod from the Early Cretaceous of Spain”. Acta Palaeontologica Polonica. 59 (3), s. 581–600, 2014. DOI: 10.4202/app.2011.0144.

Wang, S., Stiegler, J., Amiot, R., Wang, X., Du, G.-h., Clark, J.M. & Xu, X. (2017) "Extreme Ontogenetic Changes in a Ceratosaurian Theropod" Current Biology, 27, 1-5. doi:10.1016/j.cub.2016.10.043.