Changmiania

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Wersja z dnia 22:23, 12 wrz 2020 autorstwa Kamil Kamiński (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "{{DISPLAYTITLE:''Changmiania''}} {{Opis |Autor = Kamil Kamiński |Korekta = |nazwa = ''Changmiania'' |długoś...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Kamil Kamiński


Changmiania
Długość ok. 1,2 m
Dieta roślinożerny
Miejsce Chiny, Liaoning

(formacja Yixian, warstwy Lujiatun)

Czas
252 201 145
66
Systematyka Dinosauria

Ornithischia

Cerapoda

Ornithopoda

Changmiania liaoningensis.png
Holotyp (A i B) oraz materiał przypisany (C). Źródło: Yang i in., 2020. [1].


Wstęp

Changmiania to rodzaj niedużego roślinożernego dinozaura, żyjącego we wczesnej kredzie na terenie dzisiejszych Chin. Został on nazwany i opisany w 2020 r. przez Yuqiga Yanga i współpracowników. Znaleziono dwa świetnie zachowane okazy, być może zasypane w podziemnej norze w czasie odpoczynku.

Etymologia

Nazwa Changmiania oznacza w języku chińskim „wieczny step”. Epitet gatunkowy nawiązuje do prowincji Liaoning.

Materiał kopalny

Holotyp (PMOL AD00114) to niemal kompletny artykułowany szkielet wraz z czaszką.

Materiał przypisany (PMOL LFV 022) to następny prawie kompletny okaz.

Budowa i filogeneza

Changmiania była niewielkim zwierzęciem roślinożernym. Holotyp mierzył niecałe 1,2 m, z czego na czaszkę przypadało 11 cm. Jedną z charakterystycznych cech Changmiania było zrośnięcie kości przedszczękowych, interpretowane jako przystosowanie do rycia w ziemi. Autorzy opisu spekulują nawet, że oba znane okazy tego dinozaura zostały zasypane w podziemnej norze, która uległa gwałtownemu zawaleniu. Kości przedszczękowe zawierały masywne zęby, lecz ich liczba jest trudna do ustalenia. W kości szczękowej holotypu znajdowało się 15 zębów, są one jednak słabo zachowane, podobnie jak zęby żuchwy. Szyja była bardzo krótka i składała się z 6 kręgów. Grzbietowy odcinek kręgosłupa liczył 15-16 kręgów. Kość krzyżowa składała się z całkowicie zrośniętych kręgów (jest to cecha niezwykłą u tak małych przedstawicieli Ornithischia) o trudnej do ustalenia liczbie (część szkieletu tkwi nadal w otaczającej go skale). Ogon był długi i masywny, stanowił ponad 55% całkowitej długości zwierzęcia. Kończyny przednie były krótsze od tylnych, ze stosunkowo smukłym ramieniem i masywnym, krótkim przedramieniem. Dłonie wydają się względnie krótkie. Kość udowa byłą krótsza od piszczelowej, co wskazuje, że Changmiania była szybko biegającym dinozaurem.

Wg analizy filogenetycznej przeprowadzonej przez autorów opisu, Changmiania była najbardziej bazalnym ornitopodem.

Spis gatunków

Changmiania Yang, Wu, Dieudonne i Godefroit, 2020
C. liaoningensis Yang, Wu, Dieudonne i Godefroit, 2020

Bibliografia

Yang, Y.; Wu, W.; Dieudonné, P.; Godefroit, P. (2020). "A new basal ornithopod dinosaur from the Lower Cretaceous of China". PeerJ. 8: e9832. doi:10.7717/peerj.9832.