Ferrisaurus: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj
m
(Etymologia)
Linia 31: Linia 31:
  
 
==Etymologia==
 
==Etymologia==
Nazwa ''Ferrisaurus'' znaczy „żelazny jaszczur” i pochodzi od łacińskiego ''ferrum'' („żelazo”) oraz greckiego ''sauros” („gad”, „jaszczur”).  Nawiązuje ona do faktu znalezienia jego szczątków wzdłuż linii kolejowej. Epitet gatunkowy ''sustutensis'' odnosi się do rzeki Sustut River i Basenu Sustut.  
+
Nazwa ''Ferrisaurus'' znaczy „żelazny jaszczur” i pochodzi od łacińskiego ''ferrum'' („żelazo”) oraz greckiego ''sauros'' („gad”, „jaszczur”).  Nawiązuje ona do faktu znalezienia jego szczątków wzdłuż linii kolejowej. Epitet gatunkowy ''sustutensis'' odnosi się do rzeki Sustut River i Basenu Sustut.
  
 
==Materiał kopalny==
 
==Materiał kopalny==

Wersja z 11:39, 29 lis 2019

Autor: Kamil Kamiński


Ferrisaurus (ferrizaur)
Długość ok. 2-2,5 m
Dieta roślinożerny
Miejsce Kanada

Kulumbia Brytyjska (formacja Tango Creek)

Czas
252 201 145
66

ok. 68,2-67,2 Ma
późna kreda (późny mastrycht)

Systematyka Dinosauria

Ornithischia

Ceratopsia

Leptoceratopsidae

Ferrisaurus.png
Sylwetka ferrizaura z zaznaczeniem znalezionych kości. Źródło: Arbour i Evans, 2019.

Wstęp

Ferrisaurus to rodzaj ceratopsa z rodziny Leptoceratopsidae żyjącego w późnej kredzie na terenie Ameryki Północnej. Znamy jedynie kilka fragmentów jego szkieletu. Ferrisaurus został nazwany i opisany w 2019 r. przez Victorię Arbour i Davida Evansa.

Etymologia

Nazwa Ferrisaurus znaczy „żelazny jaszczur” i pochodzi od łacińskiego ferrum („żelazo”) oraz greckiego sauros („gad”, „jaszczur”). Nawiązuje ona do faktu znalezienia jego szczątków wzdłuż linii kolejowej. Epitet gatunkowy sustutensis odnosi się do rzeki Sustut River i Basenu Sustut.

Materiał kopalny

Holotyp (RBCM P900) to fragmentaryczny szkielet obejmujący fragment prawej kości kruczej, lewej łopatki, lewe k. promieniową i łokciową, niekompletne lewe k. piszczelową i strzałkową, zrośnięte k. skokową i ? piętową oraz paliczki III i IV palca prawej stopy. Wydobyto także niewypreparowany blok skalny, zawierający kości lewego śródstopia.

Budowa

Ferrisaurus był niewielkim, czworonożnym roślinożercą. Autorzy opisu podają, że był porównywalnych rozmiarów do okazu NMC 8889 z rodzaju Leptoceratops, prawdopodobnie mierzył więc ok. 2-2,5 m długości. Zapewne miał stosunkowo dużą głowę, zakończoną ostrym dziobem i wyposażoną w skromną kostną kryzę. Mimo skąpego materiału kopalnego, Arbour i Ecans wskazali kilka cech budowy kończyn, pozwalających odróżnić go od reszty leptoceratopsydów. Jedną z nich jest zrośnięcie kości skokowej z piszczelową, zaobserwowane tylko u jednego osobnika z rodzaju Montanoceratops.

Spis gatunków

Ferrisaurus Arbour i Evans, 2019
F. sustutensis Arbour i Evans, 2019

Bibliografia

Arbour, V., Evans, D. (2019). "A new leptoceratopsid dinosaur from Maastrichtian-aged deposits of the Sustut Basin, northern British Columbia, Canada". PeerJ. doi:10.7717/peerj.7926.