Harpymimus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Wersja z dnia 05:10, 22 lut 2016 autorstwa Dino (dyskusja | edycje) (Materiał kopalny i budowa)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Dawid Mika Maciej Ziegler

Tomasz Sokołowski


Harpymimus (harpimim)
Długość: 3,5-4 m
Masa: ? kg
Miejsce występowania: Mongolia - Ajmak środkowogobijski

(formacja Shinekhudug)

Czas występowania 137-125 Ma

wczesna kreda (hoteryw - barrem)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Theropoda

Tetanurae

Coelurosauria

Ornithomimosauria

Harpymimus steveoc.jpg

Rekonstrukcja. Autor: Stephen O'Connor [1]

Wstęp

Harpymimus to teropod, występujący we wczesnej kredzie na terenach Mongolii. W odróżnieniu od późniejszych ornitomimów harpimim miał zęby, ale tylko w żuchwie.

Został on znaleziony w Ajmaku środkowogobijskim (wschodniej części pustyni Gobi) w formacji Shinekhudug (Shinekhudukskaya Svita, hoteryw - barrem). Inne dinozaury znane z formacji Shinekhudug to prymitywny ceratops Psittacosaurus mongoliensis i styrakostern Altirhinus kurzanovi.

Etymologia

Nazwa rodzajowa składa się z greckich słów harpyiai - "harpia" oraz mimos - "naśladowca" i oznacza "naśladowca Harpii" (potworów z mitologii greckiej). Epitet naukowy honoruje natomiast Aleksey'a P. Okladnikova - rosyjskiego palentologa.

Materiał kopalny i budowa

Holotyp oznaczony jako IGM 100/29 i przechowywany w Mongolskiej Akademii Nauk w Ułan Bator składa się z dość kompletnego szkieletu bez części pasu barkowego, miednicy i kończyn tylnych - zob. rys.

Czaszka harpimima jest praktycznie kompletna, choć mocno zgnieciona, co może zniekształcać szczegóły anatomiczne. Są dowody na obecność dzioba u harpimima, który łącznie z zębami żuchwy służył najprawdopodobniej do chwytania pożywienia. Ogólnie budową przypomina inne ornitomimozaury - tak jak one ma długie uzbrojone w ostre pazury kończyny przednie i długie kończyny tylne. Zęby harpimima różnią się budową od zębów innych wczesnych ornitomimozaurów, jak Pelecanimimus polyodon i jest ich mniej. O ile pelikanimim ma 72 zęby w żuchwie i 145 w szczęce górnej, harpimim ma ich zaledwie jedenaście i tylko w żuchwie.

Spis gatunków

Harpymimus Barsbold i Perle, 1984
H. okladnikovi Barsbold i Perle, 1984