Jianchangosaurus: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Wstęp)
m (Wstęp)
Linia 58: Linia 58:
  
 
==Wstęp==
 
==Wstęp==
''Jianchangosaurus'' to rodzaj bazalnego [[Therizinosauria|terizinozaura]] z [[Chiny|Chin]] (prowincja Liaoning). Jego wysokość w biodrach to 1 metr, a szacowana długość to 2 metry (jest nieco krótszy niż ''[[Falcarius utahensis]]''). Dokładna długość tego [[Theropoda|teropoda]] od czaszki do jedenastego kręgu ogonowego wynosi 1,88 m (szkielet bez części ogona). Gatunkiem typowym jest ''Jianchangosaurus yixianensis''.
+
''Jianchangosaurus'' to rodzaj bazalnego [[Therizinosauria|terizinozaura]] z [[Chiny|Chin]] (prowincja Liaoning). Jego wysokość w biodrach to 1 metr, a szacowana długość to 2 metry (jest nieco krótszy niż ''[[Falcarius utahensis]]''). Dokładny wymiar tego [[Theropoda|teropoda]] od czaszki do jedenastego kręgu ogonowego wynosi 1,88 m (szkielet bez części ogona). Gatunkiem typowym jest ''Jianchangosaurus yixianensis''.
  
 
==Odkrycie i opis==
 
==Odkrycie i opis==

Wersja z 15:58, 17 lut 2014

Autor:
Bartosz Suchecki


Jianchangosaurus
Długość: ok. 2 m
Wysokość: 1 m
Masa: ? kg
Miejsce występowania: Chiny - Liaoning

formacja Yixian - ogniwo Jianshangou

Czas występowania

wczesna kreda (barrem - apt)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Theropoda

Tetanurae

Coelurosauria

Maniraptora

Therizinosauria

Jianchangosaurus szkielet Pu et al. 2013.png

Szkielet i czaszka Jianchangosaurus. Źródło: Pu i in., 2013.

Mapa znalezisk:
Wczytywanie mapy…

Wstęp

Jianchangosaurus to rodzaj bazalnego terizinozaura z Chin (prowincja Liaoning). Jego wysokość w biodrach to 1 metr, a szacowana długość to 2 metry (jest nieco krótszy niż Falcarius utahensis). Dokładny wymiar tego teropoda od czaszki do jedenastego kręgu ogonowego wynosi 1,88 m (szkielet bez części ogona). Gatunkiem typowym jest Jianchangosaurus yixianensis.

Odkrycie i opis

Szczątki Jianchangosaurus odnaleziono w Chinach w osadach formacji Yixian. Okaz zbadali, a następnie w 2013 roku opisali Pu, Kobayashi, , Xu, Wu, Chang, Zhang i Jia. Dokładny opis tego terizinozaura zawarty jest w publikacji "An unusual basal therizinosaur dinosaur with an ornithischian dental arrangement from Northeastern China". Autorzy opisu twierdzą, że Jianchangosaurus rzuca światło na drogę do zrozumienia ewolucji i anatomii grupy terizinozaurów. Okaz został zakupiony przez muzeum geologiczne w prowincji Henan.

Materiał kopalny

Jianchangosaurus znany jest z niemal kompletnego szkieletu, któremu brakuje części ogona. W większości szczątki są bardzo dobrze zachowane, jednak niektóre kości zdeformowały się pod wpływem procesów geologicznych i przeobrażeń chemicznych.

Uzębienie

Jianchangosaurus ma 27 zębów na kości szczękowej i około 25-28 zębów na kości zębowej. Wszystkie są bardzo ciasno upakowane. Zęby na kości zębowej mają wklęsłą powierzchnię wargową i wypukłą powierzchnię językową (z wyjątkiem 6 zębów osadzonych na przodzie kości). Z kolei te osadzone na kości szczękowej wykazują typową morfologię, w której powierzchnia zęba skierowana na zewnątrz szczęki jest wypukła.

Paleoekologia i wiek

Jianchangosaurus zamieszkiwał dzisiejsze północno-wschodnie Chiny we wczesnej kredzie (formacja Yixian). Formacja ta datowana jest na barrem i wczesny apt. Jianchangosaurus koegzystował więc wspólnie m.in. z teropodami, takimi jak Sinornithosaurus i Yixianosaurus oraz z dinozaurami ptasiomiednicznymi, np. Hongshanosaurus, Liaoningsaurus i Jinzhousaurus

Etymologia

Nazwa Jianchangosaurus pochodzi od nazwy hrabstwa w prowincji Liaoning - Jianchang. Z kolei epitet gatunkowy yixianensis pochodzi od nazwy formacji Yixian, w której odnalezione zostały szczątki tego terizinozaura.

Spis gatunków

Jianchangosaurus Pu, Kobayashi, , Xu, Wu, Chang, Zhang i Jia, 2013
J. yixianensis Pu, Kobayashi, Lü, Xu, Wu, Chang, Zhang i Jia, 2013

Bibliografia

Pu, H., Kobayashi, Y., Lü, J., Xu, L., Wu, Y., Chang, H., Zhang, J & Jia, S. (2013). "An Unusual Basal Therizinosaur Dinosaur with an Ornithischian Dental Arrangement from Northeastern China" PLoS ONE, 8(5), e63423. doi:10.1371/journal.pone.0063423