Karongasaurus: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Utworzył nową stronę „<small> {| class="wikitable" style="background-color:CornSilk" | Autor: | Korekta: |- | Maciej Ziegler | Krzysztof Lichota |} </small> ---- {| class="wikitabl...”)
 
m (Zastępowanie tekstu - "…" na "")
Linia 56: Linia 56:
  
 
==Wstęp==
 
==Wstęp==
''Karongasaurus'' to tytanozaur z wczesnej kredy Afryki. Jest pierwszym rodzajem dinozaura opublikowanym wyłą…cznie on-line. Nie był jedynym tytanozaurem w swoim środowisku - żył tam także bardziej prymitywny ''[[Malawisaurus]]''. Różniły się między innymi kształtem czaszki - karongazaur prawdopodobnie miał ją… niską… i wydłużoną…, jak u diplodokoidów i nemegtozaurydów. Różni się ona wyraźnie od krótkiej i wysokiej czaszki malawizaura.
+
''Karongasaurus'' to tytanozaur z wczesnej kredy Afryki. Jest pierwszym rodzajem dinozaura opublikowanym wyłącznie on-line. Nie był jedynym tytanozaurem w swoim środowisku - żył tam także bardziej prymitywny ''[[Malawisaurus]]''. Różniły się między innymi kształtem czaszki - karongazaur prawdopodobnie miał ją niską i wydłużoną, jak u diplodokoidów i nemegtozaurydów. Różni się ona wyraźnie od krótkiej i wysokiej czaszki malawizaura.
  
 
==Etymologia==
 
==Etymologia==
Nazwa ''Karongasaurus'' odnosi się do miejsca znalezienia szczą…tków - okręgu Karonga w północnym Malawi i znaczy "jaszczur z Karonga". Epitet gatunkowy honoruje Steve'a Gittelmana, przyjaciela nauki, który zasłużył się pracą… jako szef Dinosaur Society.
+
Nazwa ''Karongasaurus'' odnosi się do miejsca znalezienia szczątków - okręgu Karonga w północnym Malawi i znaczy "jaszczur z Karonga". Epitet gatunkowy honoruje Steve'a Gittelmana, przyjaciela nauki, który zasłużył się pracą jako szef Dinosaur Society.
  
 
==Materiał kopalny i lokalizacja==
 
==Materiał kopalny i lokalizacja==
Linia 67: Linia 67:
  
 
==Pozycja systematyczna==
 
==Pozycja systematyczna==
''Karongasaurus'' z pewnością… należy do [[Titanosauria]], a budową… żuchwy przypomina nemegtozaurydy, więc być może jest jednym z przedstawicieli tej rodziny.
+
''Karongasaurus'' z pewnością należy do [[Titanosauria]], a budową żuchwy przypomina nemegtozaurydy, więc być może jest jednym z przedstawicieli tej rodziny.
  
 
==Spis gatunków==
 
==Spis gatunków==

Wersja z 12:24, 11 gru 2018

Autor: Korekta:
Maciej Ziegler Krzysztof Lichota


Karongasaurus (karongazaur)
Długość: ? m
Masa: ? t
Miejsce występowania: Malawi - okręg Karonga
Czas występowania 145-99 Ma

wczesna kreda

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Sauropodomorpha

Sauropoda

Eusauropoda

Neosauropoda

Macronaria

Titanosauriformes

Somphospondyli

Titanosauria

Karongosaursus.jpg

Karongasaurus i Malawisuchus. [1]

Wstęp

Karongasaurus to tytanozaur z wczesnej kredy Afryki. Jest pierwszym rodzajem dinozaura opublikowanym wyłącznie on-line. Nie był jedynym tytanozaurem w swoim środowisku - żył tam także bardziej prymitywny Malawisaurus. Różniły się między innymi kształtem czaszki - karongazaur prawdopodobnie miał ją niską i wydłużoną, jak u diplodokoidów i nemegtozaurydów. Różni się ona wyraźnie od krótkiej i wysokiej czaszki malawizaura.

Etymologia

Nazwa Karongasaurus odnosi się do miejsca znalezienia szczątków - okręgu Karonga w północnym Malawi i znaczy "jaszczur z Karonga". Epitet gatunkowy honoruje Steve'a Gittelmana, przyjaciela nauki, który zasłużył się pracą jako szef Dinosaur Society.

Materiał kopalny i lokalizacja

Holotypem jest lewa żuchwa długości 13,8 cm oznaczona Mal-175 i przechowywana w kolekcji paleontologicznej Departamentu Starożytności Malawi (paleontological collection of the Malawi Department of Antiquities). Do karongazaura przypisano także kilka izolowanych zębów.

Materiał odnaleziono w okolicy Mwakasyunguti (okręg Karonga, północne Malawi) w skałach wczesnokredowych.

Pozycja systematyczna

Karongasaurus z pewnością należy do Titanosauria, a budową żuchwy przypomina nemegtozaurydy, więc być może jest jednym z przedstawicieli tej rodziny.

Spis gatunków

Karongasaurus Gomani, 2005
K. gittelmani Gomani, 2005

Bibliografia

Gomani, E. M., 2005: Sauropod dinosaurs from the Early Cretaceous of Malawi, Africa. Palaeontologia Electronica 8.1.27

http://en.wikipedia.org/wiki/Karongasaurus