Kulceratops: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj
m
m (posterior(!) part of maxilla. [nocna pora nie służy])
Linia 43: Linia 43:
 
'''''Kulceratops kulensis''''' to [[nomen dubium|wątpliwy]] [[gatunek]] dinozaura rogatego ([[ceratops]]a) opisany w [[1995]] roku przez Lwa Aleksandrowicza Nessowa (Nessov, 1995) na podstawie niekompletnej kości szczękowej.
 
'''''Kulceratops kulensis''''' to [[nomen dubium|wątpliwy]] [[gatunek]] dinozaura rogatego ([[ceratops]]a) opisany w [[1995]] roku przez Lwa Aleksandrowicza Nessowa (Nessov, 1995) na podstawie niekompletnej kości szczękowej.
  
Holotyp to '''CNIGR 495/12457''' - przednia część lewej<ref>Makovicky (2001) podaje, że chodzi o lewą k. szczękową; podczas gdy w rzeczywistości wydaje się chodzić o prawą k. szczękową, co sugeruje ułożenie rzędu zębów (bliższe wewnętrznej krawędzi kości) i wyrostek dla kontaktu z k. jarzmową (który powinien znajdować się po stronie zewnętrznej k. szczękowej). Obserwacje własne autora hasła na podstawie reprodukcji ilustracji okazu w Glut, 1997 (gdzie błędnie podpisana jest jako fragment szczęki dolnej)</ref> k. szczękowej z kontaktem z k. jarzmową oraz ośmioma zerodowanymi zębodołami, ale bez zachowanych zębów, znaleziony w datowanej na [[wczesna kreda|wczesną kredę]] (późny [[alb]]) [[formacja geologiczna|formacji]] [[Khodzhakul]] (od tego miejsca wywodzi się nazwa kulceratopsa). Okaz, odkryty w 1914 roku przez geologa Andrieja Dimitriewicza Archangelskiego zdeponowany jest obecnie w muzeum w Petersburgu ([[Rosja]]).  
+
Holotyp to '''CNIGR 495/12457''' - tylna część lewej k. szczękowej z kontaktem z k. jarzmową oraz ośmioma zerodowanymi zębodołami, ale bez zachowanych zębów, znaleziony w datowanej na [[wczesna kreda|wczesną kredę]] (późny [[alb]]) [[formacja geologiczna|formacji]] [[Khodzhakul]] (od tego miejsca wywodzi się nazwa kulceratopsa). Okaz, odkryty w 1914 roku przez geologa Andrieja Dimitriewicza Archangelskiego zdeponowany jest obecnie w muzeum w Petersburgu ([[Rosja]]).  
  
''Kulceratops'' miał różnić się od innych [[Protoceratopsidae|protoceratopsydów]] i znanego z tej samej formacji ''[[Asiaceratops]]'' rozmiarami k. szczekowej - mianowicie większą jej grubością i wysokością (Nessov, 1995). Zachowana przednia część sugeruje również obecność stosunkowo długiej [[diastema|diastemy]]<ref>Obserwacje własne autora hasła</ref>. Peter Makovicky (2002) wykazał, że okaz jest bardzo słabo zachowany i niediagnostyczny, poddając w wątpliwość jego przynależność do [[Ceratopsia]] i uznając za takson nieważny (''[[nomen dubium]]''), co następnie powtarzali późniejsi autorzy (You & Dodson, 2004; Morschhauser, 2010).
+
''Kulceratops'' miał różnić się od innych [[Protoceratopsidae|protoceratopsydów]] i znanego z tej samej formacji ''[[Asiaceratops]]'' rozmiarami k. szczekowej - mianowicie większą jej grubością i wysokością (Nessov, 1995). Peter Makovicky (2002) wykazał, że okaz jest bardzo słabo zachowany i niediagnostyczny, poddając w wątpliwość jego przynależność do [[Ceratopsia]] i uznając za takson nieważny (''[[nomen dubium]]''), co następnie powtarzali późniejsi autorzy (You & Dodson, 2004; Morschhauser, 2010).
  
 
== Spis gatunków ==
 
== Spis gatunków ==

Wersja z 05:02, 16 paź 2015

Autor:
Łukasz Czepiński


Kulceratops (kulceratops)
Długość: ?
Wysokość: ?
Masa: ?
Miejsce występowania: Uzbekistan

formacja Khodzhakul
(Khodzakulskaya "Svita")

Czas występowania późny alb (wczesna kreda)

ok. 105-99 Ma

Systematyka Dinosauria

Ornithischia

?Ceratopsia

?Neoceratopsia

Opis

Kulceratops kulensis to wątpliwy gatunek dinozaura rogatego (ceratopsa) opisany w 1995 roku przez Lwa Aleksandrowicza Nessowa (Nessov, 1995) na podstawie niekompletnej kości szczękowej.

Holotyp to CNIGR 495/12457 - tylna część lewej k. szczękowej z kontaktem z k. jarzmową oraz ośmioma zerodowanymi zębodołami, ale bez zachowanych zębów, znaleziony w datowanej na wczesną kredę (późny alb) formacji Khodzhakul (od tego miejsca wywodzi się nazwa kulceratopsa). Okaz, odkryty w 1914 roku przez geologa Andrieja Dimitriewicza Archangelskiego zdeponowany jest obecnie w muzeum w Petersburgu (Rosja).

Kulceratops miał różnić się od innych protoceratopsydów i znanego z tej samej formacji Asiaceratops rozmiarami k. szczekowej - mianowicie większą jej grubością i wysokością (Nessov, 1995). Peter Makovicky (2002) wykazał, że okaz jest bardzo słabo zachowany i niediagnostyczny, poddając w wątpliwość jego przynależność do Ceratopsia i uznając za takson nieważny (nomen dubium), co następnie powtarzali późniejsi autorzy (You & Dodson, 2004; Morschhauser, 2010).

Spis gatunków

Kulceratops Nessov, 1995 nomen dubium
K. kulensis Nessov, 1995 nomen dubium

Bibliografia

Makovicky, P.J., 2002. Taxonomic revision and phylogenetic relationships of basal Neoceratopsia (rozprawa doktorska). 279pp. Columbia University, New York.

Morschhauser, E. M., 2012. The anatomy and phylogeny of Auroraceratops (Ornithischia: Ceratopsia) from the Yujingzi Basin of Gansu Province, China (rozprawa doktorska). 647 pp. University of Pennsylvania, Philadelphia.

Nessov, L. A., 1995. Динозавры Северной Евразии: новые данные о составе комплексов, экологии и палеобиогеографии [Dinosaurs of Northern Eurasia: New data about assemblages, ecology, and paleobiogeography], Institute for Scientific Research on the Earth's Crust, St. Petersburg State University, St. Petersburg, Russia: 156 pp.

You, H. & Dodson, P., 2004. Basal Ceratopsia. W: D.B. Weishampel, P. Dodson, & H. Osmólska, (eds.), The Dinosauria. p. 478-493. University of California Press.