Laplatasaurus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Kamil Kamiński


Laplatasaurus (laplatazaur)
Dieta roślinożerny
Miejsce Argentyna, Rio Negro

(formacja Anacleto)

Czas
252 201 145
66

ok. 84-76 Ma
późna kreda (wczesny kampan)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Sauropodomorpha

Sauropoda

Somphospondyli

Titanosauria

Uberabatitan by palaeozoologist.jpg
Rekonstrukcja Uberabatitan. Laplatasaurus mógł być podobny. Autor: Zach A. (paleozoologist).

Wstęp

Laplatasaurus to rodzaj słabo poznanego zauropoda, który żył w późnej kredzie na terenie dzisiejszej Argentyny.

Etymologia

Nazwa Laplatasaurus pochodzi od miasta La Plata w Argentynie oraz greckiego słowa sauros („gad”, „jaszczur”).

Materiał kopalny

Lektotyp (MLP 26-306) to prawa kość piszczelowa i strzałkowa.

Historia taksonu

Laplatasaurus został nazwany w 1929 r. przez słynnego niemieckiego paleontologa Friedricha von Huene na podstawie fragmentarycznych szczątków pochodzących z różnych lokalizacji w północnej Argentynie. W tym samym roku Huene przypisał do Laplatasaurus materiał kopalny z Urugwaju. W 1979 r. Bonaparte i Gasparini wyznaczyli na lektotyp wspomniane wyżej kości (piszczelową i strzałkową). Co ciekawe, wg Wilsona i Upchurcha (2003) nie ma dowodów, że obie te kości pochodzą od jednego osobnika, choć jest to prawdopodobne. Równiez w 1979 r. Powell przypisał do Laplatasaurus kolejne skamieniałości. Ten sam naukowiec w 1986 r. postulował przeniesienie laplatazaura do rodzaju Titanosaurus, jako T. araukanicus. Wilson i Upchurch (2003) opowiedzieli się jednak za utrzymaniem odrębności Laplatasaurus. W 2015 r. Gallina i Otero ograniczyli materiał kopalny omawianego dinozaura wyłącznie do lektotypu, co zresztą postulowali już wspomniani wyżej Wilson i Upchurch (2003). Większość pozostałych szczątków, wcześniej przypisywanych do laplatazaura, została przez nich przyporządkowana do bliżej nieokreślonych przedstawicieli Lithostrotia bądź Titanosauridae. Mimo skąpego materiału kopalnego, Laplatasaurus został uznany za ważny rodzaj, wyróżniający się kilkoma cechami. Jedną z nich jest stosunkowo smukła kość piszczelowa z głębokim dołem goleniowym, rozciągajacym się na ponad jednej trzeciej jej długości.

Kość piszczelowa laplatazaura. Autor: Gunnar Bivens [1].

Spis gatunków

Laplatasaurus Huene, 1929
L. araukanicus Huene, 1929
= Titanosaurus araukanicus (Huene, 1929) Powell, 1986

Bibliografia

Gallina, P.A. & Otero, A. (2015) “Reassessment of Laplatasaurus araukanicus (SAUROPODA: TITANOSAURIA), from the Late Cretaceous of Patagonia, Argentina. Ameghiniana 52 (5):487–501. doi:10.5710/AMGH.08.06.2015.2911.

Wilson, J.A. & Upchurch, P. (2003) "A revision of Titanosaurus Lydekker (Dinosauria-Sauropoda), the first dinosaur genus with a "Gondwanan" distribution", Journal of Systematic Palaeontology 1(3): 125-160.