Meroktenos

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Mateusz Tałanda, Maciej Ziegler


Meroktenos (merokten)
Długość: ?
Masa: ?
Miejsce występowania: Lesotho, dystrynkt Mafeteng

(formacja Lower Elliot)

Czas występowania ok. 217-201,5 Ma

późny trias (późny noryk - retyk)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Sauropodomorpha

Sauropodiformes

Antetonitrus Melanorosaurus by Kahless28.jpg

Formy przejściowe między prozauropodami a zauropodami - antetonitr
i melanorozaur, podobnie mógł wyglądać merokten. Autor: Jakub Kowalski.

Mapa znalezisk:
Wczytywanie mapy…

Wstęp

Merokten (łac. Meroktenos thabanensis) to zauropodomorf żyjący ponad 200 milionów lat temu na terenie dzisiejszego Lesotho. Wcześniej był znany pod nazwą Melanorosaurus thabanensis, ale później uznano, że nie jest blisko spokrewniony z Melanorosaurus readi i przeniesiono go do nowego rodzaju. Jego nowa nazwa rodzajowa pochodzi od greckich słów mēros i ktênos oznaczających kość udową i bestię. Nazwa gatunkowa pochodzi od słowa Thabana, co oznacza w miejscowym języku sesotho (sotho) górę.

Materiał kopalny i budowa

Kość udowa meroktena. Źródło: Peyre de Fabregues i Allain, 2016.

Początkowo ten dinozaur był znany tylko z kości udowej - stąd jego nazwa. Poźniej jednak się okazało, że z tego samego miejsca wydobyto więcej kości. Były to niekompletna prawa kość biodrowa, łuk neuralny pochodzący prawdopodobnie z kręgu grzbietowego, lewa kość łonowa i prawa druga kość śródstopia. Oprócz tego, temu dinozaurowi przypisuje się kręg szyjny, lewą kość łokciową i chyba lewą kość promieniową.

Krewniacy meroktena

Merokten należy do form przejściowych między prozauropodami a zauropodami. Podobną pozycję zajmuje blikanazaur z tej samej formacji. Oba dinozaury są znane z różnych elementów szkieletu, więc może w przyszłości się okazać, że reprezentują ten sam gatunek.

Paleoekologia

Merokten mniejszym roślinożercą niż większość jego krewniaków. Jego kość udowa mierzy 48 centymetrów. Poruszał się na dwóch nogach.

Historia badań

Meroktenos thabanensis został nazwany jako gatunek rodzaju Melanorosaurus. Znany był początkowo tylko z prawej kości udowej. Zdaniem Barretta (2009) nie miał cech łączących go z M. readi a o jego ważności świadczył prosty kształt kości. W 2016 roku został utworzony nowy rodzaj dla tego gatunku.


Spis gatunków

Meroktenos Peyre de Fabregues i Allain, 2016
Meroktenos thabanensis Peyre de Fabregues i Allain, 2016
= Melanorosaurus thabanensis Gauffre, 1993

Bibliografia

Barrett. P.M. 2009. A new basal sauropodomorph dinosaur from the Upper Elliot Formation (Lower Jurassic) of South Africa. Journal of Vertebrate Paleontology, t. 29, nr 4, str. 1032-1045.

Peyre de Fabregues, C., Allain, R. 2016. New material and revision of Melanorosaurus thabanensis, a basal sauropodomorph from the Upper Triassic of Lesotho. PeerJ, t. 4, str. e1639. DOI: 10.7717/peerj.1639