Niebla

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Kamil Kamiński


Niebla
Długość 4-4,5
Dieta mięsożerny
Miejsce Argentyna – Rio Negro

(formacja Allen)

Czas
252 201 145
66

ok. 72-66 Ma
późna kreda (mastrycht)

Systematyka Dinosauria

Theropoda

Ceratosauria

Abelisauridae

Abelisaurus comahuensis jmallon.jpg
Rekonstrukcja Abelisaurus. Niebla mogła być podobna. Autor: Jordan Mallon [1].

Wstęp

Niebla to rodzaj średniej wielkości teropoda z kladu Abelisauridae żyjącego w późnej kredzie obszarach dzisiejszej Argentyny. Został on nazwany i opisany w 2020 r. przez zespół naukowców, którym przewodził Mauro Aranciaga Rolando.

Etymologia

Nazwa Niebla pochodzi z hiszpańskiego i oznacza „mgłę”. Jest to nawiązanie do mglistych dni, podczas których znaleziono szczątki tego zwierzęcia. Epitet gatunkowy antiqua oznacza po łacinie „stary” i odnosi się do wieku holotypu, który, mimo stosunkowo niewielkich rozmiarów, był osobnikiem dojrzałym i w chwili śmierci miał co najmniej 9 lat.

Materiał kopalny

Holotyp (MPCN-PV 796) to fragmenty czaszki (puszka mózgowa, lewa kość zębowa, pojedyncze zęby), trzony dwóch kręgów grzbietowych, żebra i prawa kość łopatkowo-krucza. Szczątki były ze sobą stowarzyszone lecz nieartykułowane.

Budowa i paleobiologia

Niebla była co najwyżej średniej wielkości abelizaurydem i zdecydowanie ustępowała rozmiarami karnotaurowi czy abelizaurowi. Charakterystyczne cechy, pozwalające odróżnić ją od krewniaków, dotyczą głównie budowy puszki mózgowej. Miała ona szczególnie duże drogi węchowe i opuszki węchowe, co może wskazywać na rozwinięty zmysł powonienia. Wykonany odlew wnętrza puszki mózgowej ma 144 mm długości i przypomina budową inne abelizaurydy. Budowa i proporcje łopatki były bardzo podobne do Carnotaurus. Badania histologiczne wskazują, że omawiany teropod wykazywał cykliczną strategię wzrostu, z okresowym zatrzymaniem wzrostu.

Paleoekologia

Niebla być może koegzystowała z dwoma większymi od siebie abelizaurydami - Abelisaurus i Quilmesaurus. Prawdopodobnie zwierzęta te zajmowały nieco inne nisze ekologiczne, być może żywiąc się różnymi ofiarami. Rywalem dla Niebla mógł być duży unenlagin Austroraptor. Zyły tam również zauropody, takie jak Aeolosaurus i Rocasaurus oraz na przedstawicieli Neornithischia, jak np. Lapampasaurus. Oprócz dinozaurów w środowisku tym występowały też ssaki, ptaki i pterozaury.

Spis gatunków

Niebla Aranciaga Rolando, Cerroni, Garcia Marsa, Agnolin, Motta, Rozadilla, Brisson Egli i Novas, 2020
N. antiqua Aranciaga Rolando, Cerroni, Garcia Marsa, Agnolin, Motta, Rozadilla, Brisson Egli i Novas, 2020

Bibliografia

Aranciaga Rolando, M., Cerroni, M.A., Garcia Marsà, J.A., Agnolín, F.l., Motta, Matí.J., Rozadilla, Sebastiá., Brisson Eglí, F., Novas, F.E. (2020). „A new medium-sized abelisaurid (Theropoda, Dinosauria) from the late cretaceous (Maastrichtian) Allen Formation of Northern Patagonia, Argentina.” Journal of South American Earth Sciences. doi: https://doi.org/10.1016/j.jsames.2020.102915.