Olorotitan: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Etymologia)
m (Historia odkrycia)
Linia 67: Linia 67:
  
 
==Historia odkrycia==
 
==Historia odkrycia==
 +
Odkrywcą stanowiska paleontologicznego w Kundur był V.A. Nagornii, pracownik Far Eastern Institute of Mineral Resources. W 1990 roku  zbierał skamieniałości wzdłuż autostrady Chita–Khabarovsk. Swoje znaleziska przesłał do rosyjskiego paleontologa, [[Bolotsky|Yuria Bolotskyego]] z Instytutu Geologii Dalekowschodniej Filii Rosyjskiej Akademii Nauk. Wykopaliska na szeroką skalę rozpoczęły się w roku 1999 i były finansowane z grantów National Geographic Society i Jurassic Fundation. Jeszcze tego samego roku został odkryty holotyp olorotytana, jednakże dopiero w 2001 r został całkowicie wydobyty ze skał. Poza holotypem znaleziono również mniejsze i bardziej fragmentaryczne okazy, które mogą być powiązane z ''Olorotitan arharensis''.
  
 
==Geologia i datowanie regionu Amur–Heilongjiang==
 
==Geologia i datowanie regionu Amur–Heilongjiang==

Wersja z 00:44, 31 gru 2011

Opis został napisany na nowo. Pojawi się niebawem. --Dino 22:50, 30 gru 2011 (CET)

Autor: Korekta:
Łukasz Czepiński


Olorotitan (olorotytan)
Długość: 8 m
Wysokość: 3,5 m
Masa: ok. 3 t
Miejsce występowania: Rosja
Kundur, region Amur–Heilongjiang
(formacja Udurchukan)
Czas występowania ?69/67-65 Ma

późna kreda (?"środkowy" - późny mastrycht)

Systematyka Dinosauria

Ornithischia

Cerapoda

Ornithopoda

Iguanodontia

Hadrosauridae

Lambeosaurinae

Corythosaurini

Olorotitan2.jpg

© Godefroit et al. 2012

Mapa znalezisk:
Wczytywanie mapy…

Wstęp

Olorotitan to lambeozauryn z kladu Corythosaurini żyjący w późnej kredzie na terenie dzisiejszej Rosji. Został opisany w 2003 roku przez paleontologów: Pascala Godefroita z Belgii, Yuri L. Bolotsky'ego i Vladimira Alifanova z Rosji.

Historia odkrycia

Odkrywcą stanowiska paleontologicznego w Kundur był V.A. Nagornii, pracownik Far Eastern Institute of Mineral Resources. W 1990 roku zbierał skamieniałości wzdłuż autostrady Chita–Khabarovsk. Swoje znaleziska przesłał do rosyjskiego paleontologa, Yuria Bolotskyego z Instytutu Geologii Dalekowschodniej Filii Rosyjskiej Akademii Nauk. Wykopaliska na szeroką skalę rozpoczęły się w roku 1999 i były finansowane z grantów National Geographic Society i Jurassic Fundation. Jeszcze tego samego roku został odkryty holotyp olorotytana, jednakże dopiero w 2001 r został całkowicie wydobyty ze skał. Poza holotypem znaleziono również mniejsze i bardziej fragmentaryczne okazy, które mogą być powiązane z Olorotitan arharensis.

Geologia i datowanie regionu Amur–Heilongjiang

Paleoekologia Kundur

Materiał kopalny

Budowa

Czaszka

Kręgosłup

Analiza ontogenetyczna

Rekonstrukcja zwierzęcia

Pokrewieństwo

Implikacje paleobiogeograficzne

Etymologia

Nazwa rodzajowa, Olorotitan znaczy z łaciny "olbrzymi łabędź", co zapewne jest związane z jego niezwykle długą, jak na hadrozaura, "łabędzią" szyją. Epitet gatunkowy arharensis odnosi się do powiatu Arhara w Rosji, skąd pochodzi holotyp zwierzęcia.

Spis gatunków

Olorotitan Godefroit, Bolotsky i Alifanov, 2003
O. arharensis Godefroit, Bolotsky i Alifanov, 2003

Bibliografia