Piveteausaurus: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj
m
m
 
(Nie pokazano 1 pośredniej wersji utworzonej przez tego samego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
Opis do weryfikacji ogólnej, może i rozwinięcia
 
 
<small>
 
<small>
 
{| class="wikitable" style="background-color:CornSilk"
 
{| class="wikitable" style="background-color:CornSilk"
Linia 10: Linia 9:
  
 
[[Tomasz Sokołowski]]
 
[[Tomasz Sokołowski]]
 +
 +
[[Kamil Kamiński]]
 
|}
 
|}
 
</small>
 
</small>
Linia 19: Linia 20:
 
|-
 
|-
 
! '''Długość''':
 
! '''Długość''':
| ok. 10-11 m
+
| ok. 10-11? m
  
 
|-
 
|-
 
! '''Masa''':
 
! '''Masa''':
| 2-3 t
+
| 2-3? t
  
 
|-
 
|-
Linia 43: Linia 44:
 
[[Spinosauroidea]]
 
[[Spinosauroidea]]
  
??? [[Torvosauridae]] (?=[[Megalosauridae]])
+
?[[Megalosauridae]] (?=[[Torvosauridae]])  
 +
 
 +
?[[Neovenatorinae]]
 
|-
 
|-
 
| colspan=2 |[[Plik:Piveteausaurus_divesensis_jmallon.jpg|400px]]
 
| colspan=2 |[[Plik:Piveteausaurus_divesensis_jmallon.jpg|400px]]
Linia 50: Linia 53:
  
 
==Wstęp==
 
==Wstęp==
''Piveteausaurus'' to [[teropod]] którego powszechnie uważa się za [[torwozauryd]]a, jednak nie wszyscy naukowcy się z tym zgadzają (np. [[Michael Mortimer]] na swojej stronie (TTD) podaje, że ''Piveteausaurus'' jest prawdopodobnie przedstawicielem [[Avetheropoda]], natomiast [[Thomas Holtz]] ([[2008]]) uważa go za ceratozaura). Sytuacja ta wynika z tego, iż materiał kostny jest ubogi i nie można z pewnością stwierdzić, że chodzi tu o [[torwozauryd]]a, choć wiele na to wskazuje. Początkowo został opisany przez Walkera w [[1964]] roku pod nazwą ''[[Eustreptospondylus]] divesensis'', jednak w [[1977]] roku Taquet i Welles stworzyli dla niego osobny [[rodzaj]].  
+
''Piveteausaurus'' to [[teropod]] którego powszechnie uważa się za [[megalozauryd]]a, jednak niedostatek szczątków sprawia, że nie można uznać tych oznaczeń za pewne.  
  
 
==Etymologia==
 
==Etymologia==
Linia 56: Linia 59:
  
 
==Materiał kopalny i wiek==
 
==Materiał kopalny i wiek==
[[Teropod]] ten znany jest tylko z [[holotyp]]u (MNHN 1920-7), który składa się z fragmentów mózgoczaszki (kości czołowych i ciemieniowych), na podstawie których szacuje się długość właściciela na około 10-11 metrów długości. Szczątki te pochodzą z Francji, a ich wiek datuje się na środkową jurę (dokładnie na późny [[kelowej]]).
+
[[Teropod]] ten znany jest tylko z [[holotyp]]u (MNHN 1920-7), który składa się z fragmentów czaszki (kości czołowych i ciemieniowych i mózgoczaszki), na podstawie których szacuje się długość właściciela na około 10-11 metrów długości. Szczątki te pochodzą z Francji, a ich wiek datuje się na środkową jurę (dokładnie na późny [[kelowej]]).
 +
 
 +
==Historia i systematyka==
 +
Jak już wspomniano, ''Piveteausaurus'' jest najczęściej klasyfikowany jako przedstawiciel [[Megalosauridae]], jednak nie wszyscy naukowcy się z tym zgadzają (np. [[Thomas Holtz]] ([[2008]]) uważa go za ceratozaura, bywał też uznawany za [[Carnosauria|karnozaura]]). Początkowo został opisany przez Walkera w [[1964]] roku pod nazwą ''[[Eustreptospondylus]] divesensis'', jednak w [[1977]] roku Taquet i Welles stworzyli dla niego osobny [[rodzaj]].
 +
[[Plik: P1050190_-_Piveteausaurus.JPG|300px|thumb|right|Holotyp. Autor zdjęcia: Ghedoghedo [https://commons.wikimedia.org/wiki/File:P1050190_-_Piveteausaurus.JPG].]]
 +
 
 +
Wg Carrano i in. (2012)  holotyp ''Piveteausaurus'' nie wykazuje żadnych [[autapomorfia|autapomorfii]] i jest niezwykle podobny do ''[[Leshansaurus]]''. Miejsce i czas występowania mogłyby sugerować, że to synonim ''[[Eustreptospondylus]]'', jest on jednak odróżnialny od ''Piveteausaurus''. Pojawiały się też hipotezy, że omawiany teropod to synonim ''[[Megalosaurus]]'', jednak ze względu na brak puszki mózgowej tego ostatniego, nie może on być bezpośrednio z nim porównany. Wg cytowanych autorów, szczegóły budowy mózgoczaszki ''Piveteausaurus'' wskazują na jego powiązanie z [[Megalosauroidea|megalozauroidami]], a w ich analizie filogenetycznej okazał się on [[Afrovenatorinae|afrowenatorynem]]. Jako megalozaury był również klasyfikowany w analizach Bensona z 2008 i 2010 r.  
  
 
==Spis gatunków==
 
==Spis gatunków==
Linia 77: Linia 86:
 
http://home.comcast.net/~eoraptor/Megalosauroidea.htm#Piveteausaurusdivesensis
 
http://home.comcast.net/~eoraptor/Megalosauroidea.htm#Piveteausaurusdivesensis
  
Holtz, T.R. Jr. (2008) "Dinosaurs: The Most Complete, Up-to-Date Encyclopedia for Dinosaur Lovers of All Ages Supplementary Information" [http://www.geol.umd.edu/~tholtz/dinoappendix/DinoappendixSummer2008.pdf]
+
Carrano, M.T., Benson, R.B.J. & Sampson, S.D. (2012) "''The phylogeny of Tetanurae (Dinosauria: Theropoda)" Journal of Systematic Palaeontology'', 10(2). [[doi:10.1080/14772019.2011.630927]]
 +
 
 +
Holtz, T. (2012) ''"Dinosaurs"'' (suplement) [[https://www.geol.umd.edu/~tholtz/dinoappendix/HoltzappendixWinter2011.pdf]]
 +
 
 +
Mortimer, M. (online 2012) [https://www.theropoddatabase.com/Megalosauroidea.htm#Piveteausaurusdivesensis]
 
</small>
 
</small>
  
Linia 90: Linia 103:
 
[[Kategoria:Jura]]
 
[[Kategoria:Jura]]
 
[[Kategoria:Kelowej]]
 
[[Kategoria:Kelowej]]
[[Kategoria:Do poprawy - niezajęte]]
 

Aktualna wersja na dzień 20:44, 11 sty 2020

Autor: Korekta:
Alan Broka Maciej Ziegler

Krzysztof Przymus

Tomasz Sokołowski

Kamil Kamiński


Piveteausaurus (?piwetauzaur)
Długość: ok. 10-11? m
Masa: 2-3? t
Miejsce występowania: Francja - Marnes de Dives
Czas występowania środkowa jura (późny kelowej)
Systematyka Dinosauria

Saurischia

Theropoda

Tetanurae

Spinosauroidea

?Megalosauridae (?=Torvosauridae)

?Neovenatorinae

Piveteausaurus divesensis jmallon.jpg

Wstęp

Piveteausaurus to teropod którego powszechnie uważa się za megalozauryda, jednak niedostatek szczątków sprawia, że nie można uznać tych oznaczeń za pewne.

Etymologia

Nazwa rodzajowa Piveteausaurus znaczy "jaszczur Piveteau" i pochodzi od nazwiska francuskiego paleontologa, na którego cześć została temu rodzajowi nadana - Jeana Piveteau (1899-1991) z Narodowego Muzeum Historii Naturalnej w Paryżu. Epitet gatunkowy divesensis odnosi sie do miejsca w którym odnaleziono jego skamieniałe szczątki.

Materiał kopalny i wiek

Teropod ten znany jest tylko z holotypu (MNHN 1920-7), który składa się z fragmentów czaszki (kości czołowych i ciemieniowych i mózgoczaszki), na podstawie których szacuje się długość właściciela na około 10-11 metrów długości. Szczątki te pochodzą z Francji, a ich wiek datuje się na środkową jurę (dokładnie na późny kelowej).

Historia i systematyka

Jak już wspomniano, Piveteausaurus jest najczęściej klasyfikowany jako przedstawiciel Megalosauridae, jednak nie wszyscy naukowcy się z tym zgadzają (np. Thomas Holtz (2008) uważa go za ceratozaura, bywał też uznawany za karnozaura). Początkowo został opisany przez Walkera w 1964 roku pod nazwą Eustreptospondylus divesensis, jednak w 1977 roku Taquet i Welles stworzyli dla niego osobny rodzaj.

Holotyp. Autor zdjęcia: Ghedoghedo [1].

Wg Carrano i in. (2012) holotyp Piveteausaurus nie wykazuje żadnych autapomorfii i jest niezwykle podobny do Leshansaurus. Miejsce i czas występowania mogłyby sugerować, że to synonim Eustreptospondylus, jest on jednak odróżnialny od Piveteausaurus. Pojawiały się też hipotezy, że omawiany teropod to synonim Megalosaurus, jednak ze względu na brak puszki mózgowej tego ostatniego, nie może on być bezpośrednio z nim porównany. Wg cytowanych autorów, szczegóły budowy mózgoczaszki Piveteausaurus wskazują na jego powiązanie z megalozauroidami, a w ich analizie filogenetycznej okazał się on afrowenatorynem. Jako megalozaury był również klasyfikowany w analizach Bensona z 2008 i 2010 r.

Spis gatunków

Piveteausaurus Taquet i Welles, 1977
P. divesensis (Walker, 1964) Taquet i Welles, 1977
= Eustreptospondylus divesensis Walker, 1964
= Proceratosaurus divesensis (Walker, 1964) Paul, 1988

Bibliografia

http://home.comcast.net/~eoraptor/Megalosauroidea.htm#Piveteausaurusdivesensis

Carrano, M.T., Benson, R.B.J. & Sampson, S.D. (2012) "The phylogeny of Tetanurae (Dinosauria: Theropoda)" Journal of Systematic Palaeontology, 10(2). doi:10.1080/14772019.2011.630927

Holtz, T. (2012) "Dinosaurs" (suplement) [[2]]

Mortimer, M. (online 2012) [3]