Podokesaurus: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj
m (wstępne, dr. poprawki niemerytoryczne)
m (Klasyfikacja)
Linia 54: Linia 54:
 
==Klasyfikacja==
 
==Klasyfikacja==
 
Podokesaurus należy do rodziny [[Coelophysidae]] i razem z rodzajami ''[[Dracoraptor]]'', ''[[Segisaurus]]'', ''[[Panguraptor]]'' oraz ''[[Megapnosaurus]]'' i wątpliwego ''[[Kayentavenator]]'' jest jej jurajskim przedstawicielem.
 
Podokesaurus należy do rodziny [[Coelophysidae]] i razem z rodzajami ''[[Dracoraptor]]'', ''[[Segisaurus]]'', ''[[Panguraptor]]'' oraz ''[[Megapnosaurus]]'' i wątpliwego ''[[Kayentavenator]]'' jest jej jurajskim przedstawicielem.
Z powodu  złego zachowania szczątków, ''Podokesaurus'' często był utożsamiany z lepiej poznanym [[Coelophysis|celofyzem]]. Pomimo tego odróżnia się od niego tym, że jego kolce nerwowe kręgów grzbietowych są przednio-tylnie krótsze od tych u [[Coelophysis]] bauri (Cope i Baird 1958). Inną różnicą dzielącą oba rodzaje jest kształt miednicy, ale dokładnie nie wiadomo co mieli na myśli autorzy (również Cope i Baird 1958).
+
Z powodu  złego zachowania szczątków, ''Podokesaurus'' często był utożsamiany z lepiej poznanym [[Coelophysis|celofyzem]]. Pomimo tego odróżnia się od niego tym, że jego kolce nerwowe kręgów grzbietowych są przednio-tylnie krótsze od tych u ''[[Coelophysis]] bauri'' (Cope i Baird 1958). Inną różnicą dzielącą oba rodzaje jest kształt miednicy, ale dokładnie nie wiadomo co mieli na myśli autorzy (również Cope i Baird 1958).
  
 
==Etymologia==
 
==Etymologia==

Wersja z 19:59, 24 lip 2019

Autor: Marcin Szermański
Korekta: Tomasz Skawiński, Dawid Mika, Maciej Ziegler, Michał Siedlecki


Podokesaurus (podokezaur)
Długość ok. 2,7 m
Wysokość ok. 0,3 m
Masa ok. 4 kg
Dieta mięsożerny
Miejsce Holotyp

USA
Massachusets (formacja ?Portland)


Materiał przypisany
USA
Connecticut (formacja Portland)

Czas
252 201 145
66

ok. 201-181 Ma
wczesna jura (hettang-toark)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Theropoda

Neotheropoda

Coelophysoidea

?Coelophysidae

Podokesaurus holyokensis.jpg
Holotyp P. holyokensis. Autor: Talbot M. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Podokesaurus_holyokensis.jpg
Homo sapiens.png Neotheropoda.png

3 m

Porównanie wielkości Podokesaurus i człowieka.
Sylwetki: Phylopic.org

Mapa znalezisk
P. holyokensis
Wczytywanie mapy…


Wstęp

Podokesaurus to rodzaj potencjalnego członka rodziny Coelophysidae z wczesnej jury znanego z fragmentarycznych pozostałości. Odnaleziono dwa okazy, z czego jeden (holotyp) uległ zniszczeniu podczas pożaru Mount Holyoke College w 1911 roku. Jego odlew znajduje się w Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej. W 1958 roku do gatunku przyłączono nowy materiał.

Materiał kopalny

Holotyp (zniszczony)- elementy czaszki, cztery kręgi szyjne(12-13 mm), żebra szyjne, trzynaście kręgów grzbietowych (drugi 15 mm), żebra grzbietowe, jedenaście rzędów żeber brzusznych (gastralii), trzynaście kręgów ogonowych (17 mm), kość krucza, kość ramienna (42 mm), kość dłoni, fragmenty kości biodrowej, kość łonowa (95 mm), kość kulszowa (50 mm), kość udowa (86 mm), kość piszczelowa (104 mm), kość skokowa, kość śródstopia (65 mm), trzy fragmenty śródstopia, palec stopy(20 mm), prawdopodobnie również gastrolit. Osobnik młodociany o długości 0,9 m.

Materiał przypisany - żebro grzbietowe, fragmenty innego żebra grzbietowego, kość łonowa (248 mm) oraz kość strzałkowa ( ok. 230-270mm). Został znaleziony w młodszych warstwach formacji. Jego wielkość jest trzykrotnie większa od holotypu. Prawdopodobnie osobnik dorosły.

Budowa i paleobiologia

Był on średniej wielkości teropodem, który polował na zwierzęta mniejsze od siebie, aczkolwiek mógł również polować w grupach na zauropodomorfy z rodzaju Anchisaurus. Zostało to ustalone, bazując na znanym materiale, który sugeruje przynależność do celofyzidów. Mógł on biegać z prędkością 14-19 km/h.

Klasyfikacja

Podokesaurus należy do rodziny Coelophysidae i razem z rodzajami Dracoraptor, Segisaurus, Panguraptor oraz Megapnosaurus i wątpliwego Kayentavenator jest jej jurajskim przedstawicielem. Z powodu złego zachowania szczątków, Podokesaurus często był utożsamiany z lepiej poznanym celofyzem. Pomimo tego odróżnia się od niego tym, że jego kolce nerwowe kręgów grzbietowych są przednio-tylnie krótsze od tych u Coelophysis bauri (Cope i Baird 1958). Inną różnicą dzielącą oba rodzaje jest kształt miednicy, ale dokładnie nie wiadomo co mieli na myśli autorzy (również Cope i Baird 1958).

Etymologia

Nazwa rodzajowa oznacza "jaszczur o szybkich stopach", natomiast epitet gatunkowy odnosi się do miasta Holyoke, położonego w dolinie rzeki Massachussets.

Spis gatunków

Podokesaurus Talbot 1911
P. holyokensis Talbot, 1911
= Coelophysis holyokensis (Talbot, 1911) Steel, 1970

Bibliografia

https://en.wikipedia.org/wiki/Podokesaurus

theropoddatabase.com/Coelophysoidea.htm#Podokesaurusholyokensis

http://home.comcast.net/~eoraptor/Coelophysoidea.htm#Podokesaurusholyokensis

http://www.dinodata.org/index.php?option=com_content&task=view&id=7198&Itemid=67

http://www.paleodb.org/cgi-bin/bridge.pl?action=checkTaxonInfo&taxon_no=38520&is_real_user=1