Priodontognathus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Marcin Szermański Maciej Ziegler


Priodontognathus (priodontognat)
Długość: ? m
Masa: ? t
Miejsce występowania: Wielka Brytania - hrabstwo York
Czas występowania ? Ma

późna jura (prawdopodobnie oksford) lub możliwa wczesna kreda

Systematyka Dinosauria

Ornithischia

Thyreophora

Ankylosauria - incertae sedis

Wstęp

Priodontognathus to słabo poznany rodzaj ankylozaura o nieokreślonej bliżej pozycji systematycznej (incertae sedis). Niestety, nie jesteśmy również pewni kiedy żył ten dinozaur pancerny – jak donosi Holtz (2008) informacje na temat lokalizacji holotypu zaginęły, a wraz z nimi dane na temat wieku znaleziska. Prawdopodobnie była to późna jura, ale nie można z całą pewnością wykluczyć wczesnej kredy.

Materiał kopalny

Holotyp (SMC B53408) to kość szczękowa z kilkoma lub kilkunastoma (ang. several) zębami.

Historia i ważność taksonu

Priodontognathus został pierwotnie opisany jako kolejny gatunek należący do Iguanodon, jako I. phillipsii. Opisu dokonał Seeley w 1869 roku, lecz już 6 lat później ten sam naukowiec ukuł dla niego nową nazwę rodzajową. Jak się bowiem okazało, zwierzę to nie było kolejnym iguanodontem, lecz po dokładniejszym zbadaniu okazał się należeć do nieznanego wcześniej gatunku w obrębie Ankylosauria – stąd zmiana nazwy.

W XIX wieku tyreofory (czyli ankylozaury i stegozaury) były bardzo słabo poznane, co zmyliło Seeleya, który nazwanego przez siebie w 1893 roku stegozaura Omosaurus phillipsii (obecnie znany jako Dacentrurus) powiązał – przynajmniej tymczasowo – z priodontognatem.

Vickaryous i in. (2004) uważają go za rodzaj wątpliwy (nomen dubium). Z kolei Naish i Martill (2007) sądzą, że prawdopodobnie jest on ważny, gdyż ma niezwykłą budowę zębów.

Etymologia

Nazwa rodzajowa Priodontognathus znaczy "szczęka z piłkowatymi zębami" i odnosi się do morfologii zębów tkwiących w kości szczękowej (maxilla). Epitet gatunkowy phillipsii honoruje profesora geologii, Johna Phillipsa.

Spis gatunków

Priodontognathus Seeley, 1875 ?nomen dubium
P. phillipsii (Seeley, 1869) Seeley, 1875 ?nomen dubium
= Iguanodon phillipsii Seeley, 1869

Bibliografia

Holtz T.R. Jr. (2008) "Dinosaurs: The Most Complete, Up-to-Date Encyclopedia for Dinosaur Lovers of All Ages Supplementary Information"

Naish D., Martill D.M. (2007) Dinosaurs of Great Britain and the role of the Geological Society of London in their discovery: Ornithischia. „Journal of the Geological Society”. 165 (3), s. 613–623. doi:10.1144/0016-76492007-154 [Supplementary information]

Vickaryous, M.K., Maryańska, T. & Weishampel, D.B. (2004) "Ankylosauria" [w:] Weishampel, D.B., Dodson, P., & Osmólska, H. (red.) "The Dinosauria" Berkeley: University of California Press

http://dml.cmnh.org/1999Feb/msg00055.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Priodontognathus