Protohadros

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj
Hasło do weryfikacji i rozwinięcia

Autor: Korekta:
Tomasz Sokołowski Maciej Ziegler


Protohadros (protohadros)
Długość: 6-7 m
Masa: ok. 2 t
Miejsce występowania: USA - Teksas

(formacja Woodbin)

Czas występowania 96-95 Ma

późna kreda (środkowy cenoman)

Systematyka Dinosauria

Ornithischia

Genasauria

Neornithischia

Cerapoda

Ornithopoda

Iguanodontia

Hadrosauroidea

Plik:Protohadros.jpg

Protohadros skubiący rośliny [1]

Mapa znalezisk:
Wczytywanie mapy…

Wstęp

Protohadros to rodzaj średniej wielkości hadrozauroida, który żył podczas późnej kredy na terenach południowych Stanów Zjednoczonych.

Lokalizacja i pozycja systematyczna

W 1994 roku paleontolog amator, Gary Byrd odkrył skamieniałości nowego ornitopoda w Mound Flower leżącym w okręgu Denton (północno-centralny Teksas). Jason Head z Dedman College of Humanities and Science opisał je cztery lata później jako należące do najbardziej bazalnego hadrozauryda. Kolidowało to z ówczesnym twierdzeniem, według którego hadrozaurydy wyewoluowały w Azji.

Jednak w późniejszych pracach Protohadros uważany jest za hadrozauroida. Prieto-Marquez i in. (2006) twierdzą, że gad ten był bardziej zaawansowany od Ouranosaurus i Probactrosaurus, jednak mniej niż Bactrosaurus i Gilmoreosaurus.

Materiał kopalny

Holotyp (SMU 74582) odkryty w cenomańskich osadach formacji Woodbin datowanych na 99-93 Ma, składał się z prawie kompletnej czaszki oraz odizolowanych kości pozaczaszkowych (fragment kręgu, żebra i kość "stopy").

Innymi szczątkami przypisanymi do tego osobnika rok po jego odkryciu są zęby górnej (SMU 74638) i dolnej szczęki (SMU 73571).

Etymologia

Nazwa Protohadros znaczy "pierwszy hadrozaur" (z greki, protos znaczy "pierwszy", "pierwotny", zaś hadros odnosi się do kladu Hadrosauridae). Epitet gatunkowy byrdi honoruje Gary'ego Byrda - odkrywcę jego skamieniałych szczątków.

Spis gatunków

Protohadros Head, 1998
P. byrdi Head, 1998

Bibliografia

Norman D.B. (2004) Basal Iguanodontia. [w]: David B. Weishampel, Peter Dodson, Halszka Osmólska (red.): "The Dinosauria". Wyd. drugie. Berkeley: University of California Press

Holtz, T.R. Jr. (2012) "Dinosaurs: The Most Complete, Up-to-Date Encyclopedia for Dinosaur Lovers of All Ages Supplementary Information" [2]