Qiupalong

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Jakub Starzyński Marcin Szermański

Maciej Ziegler Tomasz Skawiński


Qiupalong (?ciupalong)
Długość: ok. 2,5-3 m
Masa: ? kg
Miejsce występowania: Chiny - prowincja Henan

(formacja Qiupa)

Czas występowania 83-65 Ma

późna kreda (kampan-mastrycht)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Theropoda

Tetanurae

Coelurosauria

Ornithomimosauria

Ornithomimidae

Qiupalong.jpg

Rekonstrukcja przyżyciowa Qiupalong. Autor: Nobu Tamura. [1]

Wstęp

Qiupalong jest pierwszym znanym azjatyckim przedstawicielem ornitomimidów, którego skamieniałości odkryto poza obszarem pustyni Gobi; ponadto ze wszystkich znanych azjatyckich przedstawicieli Ornithomimidae to właśnie jego szczątki odkryto najdalej na południe. Był zapewne niedużym dinozaurem. Koegzystował na tych terenach m.in. z Tarbosaurus i Luanchuanraptor.

Materiał kopalny

Holotyp składa się z kości biodrowej, łonowych, niekompletnych kulszowych oraz kości prawej kończyny tylnej (kość piszczelowa, kk. śródstopia i palców) (HGM 41HIII-0106). Są to szczątki dwóch osobników - większego i mniejszego.

Systematyka

Ten ornitomimozaur należał do Ornithomimidae. Z przeprowadzonej przez autorów jego opisu analizy kladystycznej wynika, że najbliższymi znanymi krewnymi Q. henanensis nie były azjatyckie ornitomimozaury, lecz był taksonem siostrzanym do kladu tworzonego przez północnoamerykańskie rodzaje Ornithomimus i Struthiomimus, które tworzą z kolei takson siostrzany dla azjatyckich rodzajów Gallimimus i Anserimimus.

Etymologia

Nazwa rodzajowa Qiupalong pochodzi od połączenia chińskiego słowa long ("smok") z słowem "Qiupa" (miejsce oraz nazwa formacji), co znaczy "smok z Qiupa". Epitet gatunkowy henanensis pochodzi od prowincji Henan.

Spis gatunków

Qiupalong Xu, Kobayashi, , Lee, Liu, Tanaka, Zhang, Jia i Zhang, 2011
Q. henanensis Xu, Kobayashi, Lü, Lee, Liu, Tanaka, Zhang, Jia i Zhang, 2011

Bibliografia

Xu, L., Kobayashi, Y., Lü, J., Lee, Y.-N., Liu, Y., Tanaka, K., Zhang, X., Jia, S. & Zhang, J. (2011) "A new ornithomimid dinosaur with North American affinities from the Late Cretaceous Qiupa Formation in Henan Province of China" Cretaceous Research, 32(2), 213-222. doi:10.1016/j.cretres.2010.12.004