Rhoetosaurus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Sebastian Oziemski

Marcin Szermański

Maciej Ziegler

Mateusz Tałanda


Rhoetosaurus (retozaur)
Długość: 12-15 (?18) m
Masa: 9-12 t
Miejsce występowania: Australia - Queensland, Roma

(dolna część grupy Injune Creek)

Czas występowania 168-165 Ma

środkowa jura (późny baton - środkowy kelowej)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Sauropodomorpha

Sauropoda

Gravisauria

Rhoetosaurus2.jpg

Żerujący retozaur. [1]

Mapa znalezisk:
Wczytywanie mapy…

Wstęp

Retozaur to jeden z nielicznych zauropodów znalezionych na terenie Australii. Prócz niego znamy również m.in. Austrosaurus, Diamantinasaurus i Wintonotitan. Żył w środkowej jurze, około 168-165 milionów lat temu. Został formalnie opisany w marcu 1926 roku przez dyrektora Queensland Museum, dr Longmana.

Materiał kopalny

Hypodigm zawiera: co najmniej 40 kręgów (niekompletne szyjne, grzbietowe, krzyżowe, proksymalne i środkowe ogonowe - tych ostatnich 22), 5 częściowych żeber, łuki hemalne, niekompletna miednica (fragmenty kości biodrowych, kulszowej i obie kości łonowe) oraz kości prawej kończyny tylnej (QM F1659: większa część udowej, piszczelowej, strzałkowej i elementy stopy).

Historia odkryć

Pierwsze kości Rhoetosaurus zauważył przypadkiem przechodzący obok hodowca bydła w 1924 roku. Było to obok stacji Durham Downs niedaleko Roma w Queensland. Menadżer tego miejsca, pan Arthur Browne, przekazał odkryte skamieniałości do Museum of Queensland, gdzie po badaniach zostały one w 1926 roku uznane za nowy rodzaj dinozaura. Odnalezione wtedy, szczątki tego zwierzęcia to kilka fragmentów kręgów tułowiowych i ogonowych oraz niekompletna miednica. Heber Longman, który opisał tego dinozaura, sugerował, że w tamtym miejscu może być więcej kości tego dinozaura. Dlatego zespoły z muzeum i uniwersytetu w Queensland wróciły w to miejsce w 1975 i ta druga instytucja kontynuowała poszukiwania przez wiele następnych lat przy udziale Uniwersytetu Latrobe i muzeum w Melbourne). Już w 1976 roku odnaleziono prawie kompletną kończynę - okaz QM F1659.

Systematyka

Rhoetosaurus był od początku uważany za zauropoda, ale jego dokładniejsza pozycja systematyczna nie była jasna. Według nowszych badań Naira i Salisbury'ego z 2012 roku jest jednym z prymitywniejszych - bardziej zaawansowany od Barapasaurus, ale bardziej bazalny niż Shunosaurus i Patagosaurus.

Etymologia

Nazwa rodzajowa Rhoetosaurus została zaczerpnięta od imienia jednego z tytanów, Rhoetusa, olbrzyma z mitologii greckiej. Była ona omyłkowo zniekształcana przez kolejnych naukowców. Epitet gatunkowy brownei honoruje Arthura Browne'a.

Spis gatunków

Rhoetosaurus Longman, 1926
= "Rhaetosaurus" Lapparent i Laverat, 1955 nomen nudum
= "Rheteosaurus" Yadagiri, Prasad i Satsangi, 1979 nomen nudum
R. brownei Longman, 1926

Bibliografia

Nair, J.P., Salisbury, S.W. 2012. New Anatomical Information on Rhoetosaurus brownei Longman, 1926, a Gravisaurian Sauropodomorph Dinosaur from the Middle Jurassic of Queensland, Australia. Journal of Vertebrate Paleontology, t. 32, nr 2, str. 369–394.

Upchurch P., Barrett P.M., Dodson P. 2004. Sauropoda. W: D.B. Weishampel, P. Dodson, H. Osmólska (red.): "The Dinosauria". Wyd. drugie. Berkeley: University of California Press.

http://en.wikipedia.org/wiki/Rhoetosaurus

http://www.dinodata.info/index.php?option=com_content&task=view&id=7323&Itemid=67

Holtz, T.R. Jr. 2012. Dinosaurs: The Most Complete, Up-to-Date Encyclopedia for Dinosaur Lovers of All Ages Supplementary Information. [2]

Paul, G.S. 2010. The Princeton Field Guide to Dinosaurs. Wyd. Princeton University - Princeton i Oxford.