Stegosaurides

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Tomasz Sokołowski

Sebastian Oziemski

Marcin Szermański


Stegosaurides (stegozauryd)
Długość: ? m
Masa: ? t
Miejsce występowania: Chiny - prowincja Gansu

(formacja Xinminbao)

Czas występowania 128,3-125 lub 125-112 Ma

wczesna kreda (prawdopodobnie apt

lub możliwy późny barrem)

Systematyka Dinosauria

Ornithischia

Thyreophora

? Ankylosauria / ?? Stegosauria

Wstęp

Stegosaurides to niepewny rodzaj tyreofora żyjącego we wczesnej kredzie na terenie dzisiejszych Chin. Nie wiadomo czy był stegozaurem, czy ankylozaurem, gdyż znamy bardzo fragmentaryczne szczątki tego dinozaura ptasiomiednicznego. Wiek (który de facto też nie jest dokładnie i jednoznacznie określony) wskazuje raczej na przedstawiciela Ankylosauria i tak go traktują Vickaryous i in. (2004). Uznają go również za rodzaj wątpliwy (nomen dubium). Z kolei Arbour i Currie (2015) uznają go nieokreślonego tyreofora, również wątpliwego.

Jedyny gatunek do niego należący, S. excavatus, został opisany przez Birgera Bohlina w 1953 roku na podstawie skamieniałości znalezionych w osadach formacji Xinminbao nieopodal miasteczka Heishan (prowincja Gansu). Rodzaj ten czasami błędnie zapisywany jest jako "Stegosauroides".

Materiał kopalny i budowa

Na materiał kopalny składają się jedynie wyizolowane i bardzo niekompletne fragmenty kręgosłupa. Bohlin nie określił holotypu i nie nadał mu formalnego numeru katalogowego.

Trudno cokolwiek powiedzieć na temat wyglądu i wielkości tego dinozaura, prawdopodobnie jednak był średniej wielkości przedstawicielem swojej grupy.

Etymologia

Nazwa rodzajowa Stegosaurides znaczy "dachokształtny jaszczur" i zapewne odnosi się do wyglądu jego krewnych – ankylozaurów lub stegozaurów. Epitet gatunkowy excavatus prawdopodobnie znaczy "wydrążony", co być może odzwierciedla morfologię jego kręgów.

Spis gatunków

Stegosaurides Bohlin, 1953 nomen dubium
= "Stegosauroides" nomen nudum
S. excavatus Bohlin, 1953 nomen dubium


Bibliografia

Arbour, V.M. & Currie, P.J. (2015) Systematics, phylogeny and palaeobiogeography of the ankylosaurid dinosaurs. Journal of Systematic Palaeontology. doi:10.1080/14772019.2015.1059985

Vickaryous, M.K., Maryańska, T. & Weishampel D.B. (2004) "Ankylosauria" [w:] Weishampel, D.B., Dodson, P. & Osmólska, H. (ed) "The Dinosauria (2nd edition)" University of California Press, Berkeley.

http://en.wikipedia.org/wiki/Xinminbao_Group#Thyreophorans