Synapomorfia

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Wersja z dnia 17:47, 4 kwi 2012 autorstwa Ag.Ent (dyskusja | edycje) (skoro już przed analizą wiemy, co jest synapomorfią, to po co robić analizę? poza tym symplezjomorfie też są homologiczne)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Synapomorfia, cecha synapomorficzna (ang. synapomorphy) – cecha wspólna dla jakiejś grupy organizmów, która powstała u ich wspólnego przodka. Jest to cecha nowa ewolucyjnie, która świadczy o bliskim pokrewieństwie, w przeciwieństwie do homoplazji i symplezjomorfii ("fałszywe synapomorfie"). Jest to termin używany w kladystyce i taksonomii wobec cech charakterystycznych dla grup monofiletycznych (kladów).

Przykładem jest skręcona dośrodkowo główka kości udowej u dinozaurów, która wykształciła się u ich wspólnego przodka i została odziedziczona zarówno przez dinozaury gadziomiedniczne jak i ptasiomiedniczne, zatem jest ich synapomorfią.
Innym przykładem jest kość przedzębowa, która występuje u wszystkich dinozaurów ptasiomiedniczych i została przez nie odziedziczona po wspólnym przodku. Jest jednocześnie argumentem za tym, że silezaurydy nie są dinozaurami ptasiomiednicznymi, ponieważ bazalni przedstawiciele tej grupy kości tej nie mają.