Tachiraptor

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Wersja z dnia 12:34, 19 mar 2015 autorstwa Mateusz (dyskusja | edycje) (Pokrewieństwa z innymi dinozaurami)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Mateusz Tałanda


Tachiraptor (tachiraptor)
Długość: ponad 1,5 m
Miejsce występowania: Wenezuela - stan Táchira

niedaleko miasta La Grita, formacja La Quinta

Czas występowania 200-201 Ma

hettang (wczesna jura)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Theropoda

Neotheropoda

Tachiraptor admirabilis by malvit.jpg

Hipotetyczna rekonstrukcja głowy tachiraptora. Autor: MALvit [1].

Mapa znalezisk:
Wczytywanie mapy…

Tachiraptor admirabilis to nieduży gatunek drapieżnego dinozaura, który żył na terenie dzisiejszej Wenezueli około 200 milionów lat temu. Jest to drugi dinozaur opisany z tego kraju, po Laquintasaura venezuelae. Jego nazwa pochodzi od stanu Táchira, w którym został znaleziony. Słowo raptor oznacza po łacinie "rabuś". Nazwa gatunkowa nawiązuje do wspaniałej (ang. admirable) kampanii Simona Bolivara, podczas której miasto La Grita (gdzie znaleziono tachiraptora) odgrywało strategiczną rolę.

Znalezione do tej pory kości tachiraptora: prawa piszczel (a-e) z różnych stron i lewa kość kulszowa (f).

Materiał kopalny

Holotypem jest niemal kompletna prawa piszczel. Oprócz niej znaleziono w tym samym miejscu lewą kość kulszową. Budowa powierzchni stawowych na piszczeli ma unikalny zestaw cech, który odróżnia tachiraptora od innych dinozaurów drapieżnych. Długa na około 25 cm piszczel pozwala szacować długość całego zwierzęcia na nieco ponad 1,5 metra.

Pokrewieństwa z innymi dinozaurami

Tachiraptor wydaje się być bardziej zaawansowany niż celofyzoidy, sinozaur, drakowenator, kriolofozaur i dilofozaur. Jego budowa nawiązuje już do Avetheropoda - ogromnej grupy jurajskich i kredowych teropodów, które dzielą się na tetanury i ceratozaury. Tachiraptor prawdopodobnie poprzedzał to rozdzielenie.

Paleoekologia

Tachiraptor żył w ówczesnej strefie równikowej. Polował prawdopodobnie na lakwintazaure i inne, mniejsze zwierzęta. Oprócz tych dwóch dinozaurów, w formacji La Quinta znaleziono szczątki roślin, małżoraczki, konchostraki i zęby ryb.

Spis gatunków

Tachiraptor Langer, Rincón, Ramezani, Solórzano i Rauhut, 2014
T. admirabilis Langer, Rincón, Ramezani, Solórzano i Rauhut, 2014

Literatura

Langer M.C., Rincón A.D., Ramezani J., Solórzano A. i O.W.M. Rauhut. 2014. New dinosaur (Theropoda, stem-Averostra) from the earliest Jurassic of the La Quinta formation, Venezuelan Andes. Royal Society open science, t. 1, str. 140184. [2]