Thyreosaurus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Paweł Konarzewski


Thyreosaurus (tyreozaur)
Długość ok. 6 m
Dieta roślinożerny
Miejsce Maroko - Fez-Meknes

(Grupa El Mers - formacja El Mers III)

Czas
252 201 145
66

ok. 168-166 (?161,5) Ma
środkowa jura (baton-?kelowej)

Systematyka Dinosauria

Ornithischia

Thyreophora

Stegosauria

Stegosauridae

Dacentrurinae

Thyreosaurus.png
Rekonstrukcja Thyreosaurus z hipotetycznym wyglądem pancerza. Autor: UnexpectedDinoLesson [2]
Mapa znalezisk
Wczytywanie mapy…

Wstęp

Thyreosaurus to stegozaur żyjący w środkowej jurze na północnej części kontynentu afrykańskiego. Jest on drugim opisanym przedstawicielem Stegosauria pochodzącym z terenu dzisiejszego Maroka. Szczątki dinozaura zostały odkryte w 2021 roku.

Materiał kopalny

Sylwetka Thyreosaurus wraz z zaznaczonymi na biało odnalezionych kości Autor: SlvrHwk [1]

Holotyp o numerze katalogowym HIIUC-BN00 to szkielet pozaczaszkowy obejmujący 9 kręgów grzbietowych, 21 żeber grzbietowych, prawdopodobnie kość strzałkową oraz 6 osteoderm. Szczątki zapewne należały do jednego osobnika, który osiągnął dorosłość.

Budowa i filogeneza

Thyreosaurus był średniej wielkości stegozaurem mierzącym ok. 6 m długości. Charakteryzował się unikatowym wyglądem osteoderm na ciele. Były one grube o kształcie podobnym do owalu oraz prostokąta, mające asymetryczną teksturę. Jedna strona była nieregularnie zdobiona i miała małe wgłębienia, zaś druga - ozdobiona poprzecznym wzorem. Badacze sądzą, że leżały one za życia na grzbiecie zwierzęcia. Taka ornamentacja pancerza nie była wcześniej spotykana u stegozaurów. Nie zachowały się żadne płyty kostne ani kolce, zatem nie wiadomo czy Thyreosaurus je w ogóle miał. Od Dacentrurus i Adratiklit różnił się mniejszymi wymiarami trzonów kręgów grzbietowych w stosunku do ich łuków nerwowych.

Systematyka

Z analizy filogenetycznej przeprowadzonej przez autorów wynika, że Thyreosaurus jest blisko spokrewniony z Dacentrurus oraz Adratiklit.

Etymologia

Nazwa rodzajowa Thyreosaurus to połączenie greckich słów thyreos (nawiązuje do podłużnej tarczy używanej przez Starożytnych Greków) oraz sauros (jaszczur). Epitet gatunkowy atlasicus odnosi się do Gór Atlas.

Spis gatunków

Thyreosaurus Zafaty, Oukassou, Riguetti, Company, Bendrioua, Tabuce, Charriére i Pereda-Superbiola, 2024
T. atlasicus Zafaty, Oukassou, Riguetti, Company, Bendrioua, Tabuce, Charriére i Pereda-Superbiola, 2024

Bibliografia

Zafaty, O., Oukassou, M., Riguetti, F., Company, J., Bendrioua, S., Tabuce, R., Charrière, A. & Pereda-Suberbiola, X. (2024). "A new stegosaurian dinosaur (Ornithischia: Thyreophora) with a remarkable dermal armour from the Middle Jurassic of North Africa". Gondwana Research. doi:10.1016/j.gr.2024.03.009