Tylocephale: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Utworzono nową stronę "{{DISPLAYTITLE: ''Tylocephale''}} {{Opis |Autor = Kamil Kamiński |Korekta = |nazwa = ''Tylocephale'' (tylocefale...")
 
m
Linia 28: Linia 28:
 
}}
 
}}
 
==Wstęp==
 
==Wstęp==
''Tylocephale'' to [[rodzaj]] [[Pachycephalosauridae|pacychefalozauryda]] żyjącego w późnej kredzie na terenie dzisiejszej Mongolii. Znamy jedynie fragment czaszki tego zwierzęcia. ''Tylocephale'' został nazwany i opisany w 1974 r. przez [[Teresa Maryańska|Teresę Maryańską]] i [[Halszka Osmólska|Halszkę Osmólską]].
+
''Tylocephale'' to [[rodzaj]] [[Pachycephalosauridae|pachycefalozauryda]] żyjącego w późnej kredzie na terenie dzisiejszej Mongolii. Znamy jedynie fragment czaszki tego zwierzęcia. ''Tylocephale'' został nazwany i opisany w 1974 r. przez [[Teresa Maryańska|Teresę Maryańską]] i [[Halszka Osmólska|Halszkę Osmólską]].
  
 
==Etymologia==
 
==Etymologia==

Wersja z 23:36, 20 mar 2020

Autor: Kamil Kamiński


Tylocephale (tylocefale)
Długość ok. 2-2,4 m
Masa 40 kg
Dieta roślinożerny
Miejsce Mongolia

ajmak południowogobijski (formacja Baruungoyot)

Czas
252 201 145
66

ok. 84-72 Ma
późna kreda (kampan)

Systematyka Dinosauria

Ornithischia

Pachycephalosauria

Pachycephalosauridae

Tylocephale pair.jpg
Rekonstrukcja pary tylocefali. Autor: ABelov2014

Wstęp

Tylocephale to rodzaj pachycefalozauryda żyjącego w późnej kredzie na terenie dzisiejszej Mongolii. Znamy jedynie fragment czaszki tego zwierzęcia. Tylocephale został nazwany i opisany w 1974 r. przez Teresę Maryańską i Halszkę Osmólską.

Etymologia

Nazwa Tylocephale pochodzi od greckich słów tyle („obrzęk”, „opuchlizna”) oraz cephale („głowa”). Nawiązuje ona do grubego dachu czaszki. Epitet gatunkowy honoruje słynnego paleontologa [[Charles Gilmore|Charlesa Gilmore’a).

Materiał kopalny

Holotyp (MgD-I/105) to fragmentaryczna, uszkodzona czaszka bez puszki mózgowej, podniebienia, przodu pyska i części żuchwy.

Budowa i filogeneza

Tylocephale zapewne był niewielkim, dwunożnym roślinożercą. Jak przystało na pachecefalozauryda, dach czaszki był pogrubiony i podniesiony, z najwyższym punktem przesuniętym do tyłu. Kopuła na szczycie nie była wyraźnie wykształcona i wydaje się pośrednia między płaskogłowym Homalocephale a Prenocephale o zdecydowanie pełniejszej kopule (Sullivan, 2006). Zęby kości szczękowych i zębowych były stosunkowo duże. Tylocephale miał wydłużone, ukośne oczodoły (Maryańska i Osmólska, 1974).

Sullivan (2006) uznał Tylocephale za ważny rodzaj pachycefalozauryda, który dzieli kilka cech budowy czaszki z Prenocephale prenes. Zwrócił on również uwagę na zły stan zachowania jego nielicznych szczątków, co utrudnia dokładniejszą ocenę.

Spis gatunków

Tylocephale Maryańska i Osmólska, 1974
T. gilmorei Maryańska i Osmólska, 1974

Bibliografia

Maryańska, T. & Osmólska, H. (1974). „Pachycephalosauria, a new suborder ornithischian dinosaurs”. Paleontologia Polonica, 30. 46-101.

Sullivan, R.M (2006). "A taxonomic review of the Pachycephalosauridae (Dinosauria: Ornithischia)." W: Lucas, S. G. & Sullivan, R.M. “Late Cretaceous vertebrates from the Western Interior.” New Mexico Museum of Natural History and Science Bulletin 35.