Tylocephale

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Kamil Kamiński


Tylocephale (tylocefale)
Długość ok. 2-2,4 m
Masa 40 kg
Dieta roślinożerny
Miejsce Mongolia - Ajmak południowogobijski

(formacja Baruungoyot)

Czas
252 201 145
66

ok. 83,6-72,1 Ma
późna kreda (kampan)

Systematyka Dinosauria

Ornithischia

Pachycephalosauria

Pachycephalosauridae

Tylocephale pair.jpg
Rekonstrukcja pary tylocefali. Autor: ABelov2014

Wstęp

Tylocephale to rodzaj pachycefalozauryda żyjącego w późnej kredzie na terenie dzisiejszej Mongolii. Znamy jedynie fragment czaszki tego zwierzęcia. Tylocephale został nazwany i opisany w 1974 r. przez Teresę Maryańską i Halszkę Osmólską.

Etymologia

Nazwa Tylocephale pochodzi od greckich słów tyle („obrzęk”, „opuchlizna”) oraz cephale („głowa”). Nawiązuje ona do grubego dachu czaszki. Epitet gatunkowy honoruje słynnego paleontologa Charlesa Gilmore’a).

Materiał kopalny

Czaszka holotypowa Tylocephale. Autor: PaleoNeolitic [1].

Holotyp (ZPAL MgD-I/105) to fragmentaryczna, uszkodzona czaszka bez puszki mózgowej, podniebienia, przodu pyska i części żuchwy.

Budowa i filogeneza

Tylocephale zapewne był niewielkim, dwunożnym roślinożercą. Jak przystało na pachycefalozauryda, dach czaszki był pogrubiony i podniesiony, z najwyższym punktem przesuniętym do tyłu. Kopuła na szczycie nie była wyraźnie wykształcona i wydaje się pośrednia między płaskogłowym Homalocephale a Prenocephale o zdecydowanie pełniejszej kopule (Sullivan, 2006). Zęby kości szczękowych i zębowych były stosunkowo duże. Tylocephale miał wydłużone, ukośne oczodoły (Maryańska i Osmólska, 1974).

Sullivan (2006) uznał Tylocephale za ważny rodzaj pachycefalozauryda, który dzieli kilka cech budowy czaszki z Prenocephale prenes, znanego z młodszych osadów formacji Nemegt. Zwrócił on również uwagę na zły stan zachowania jego nielicznych szczątków, co utrudnia dokładniejszą ocenę.

Spis gatunków

Tylocephale Maryańska i Osmólska, 1974
T. gilmorei Maryańska i Osmólska, 1974

Bibliografia

Maryańska, T. & Osmólska, H. (1974). „Pachycephalosauria, a new suborder ornithischian dinosaurs”. Paleontologia Polonica, 30. 46-101.

Sullivan, R.M (2006). "A taxonomic review of the Pachycephalosauridae (Dinosauria: Ornithischia)." W: Lucas, S. G. & Sullivan, R.M. “Late Cretaceous vertebrates from the Western Interior.” New Mexico Museum of Natural History and Science Bulletin 35.