Zhongornis

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Wersja z dnia 12:38, 6 lut 2014 autorstwa Bosman (dyskusja | edycje) (utworzenie hasła)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor:
Dawid Mazurek
Zhongornis
Długość: ? cm
Masa: ? kg
Miejsce występowania: Chiny - prowincja Liaoning

(formacja Yixian)

Czas występowania około 125 Ma

wczesna kreda

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Theropoda

Tetanurae

Coelurosauria

Maniraptora

Wstęp

Zhongornis to rodzaj niewielkiego teropoda, który żył na terenie obecnych Chin we wczesnej kredzie. Jedyny wyróżniany gatunek to Z. haoae.

Materiał

Znany jest tylko jeden okaz, holotyp o sygnaturze D2455/6. Jest to nieomal kompletny, aczkolwiek nie najlepiej zachowany, szkielet wraz z piórami. Skamieniałość zachowana jest na powierzchniach dwóch płyt. Pochodzi ona z warstwy Dawangzhangzi w obrębie górnej części Formacji Yixian. Odkrycia dokonano w rejonie miasta Lingyuan (chińska prowincja Liaoning).

Etymologia

Nazwa rodzajowa to zlepek chińskiego zhong (pośredni) i greckiego ornis (ptak), zaś epitet gatunkowy honoruje darczyńcę okazu, panią Hao.

Pozycja filogenetyczna i jej implikacje

W pracy opisującej Zhongornis po raz pierwszy (Gao i inni, 2008) zasugerowano, że jest forma pośrednia między najprymitywniejszymi ptakami o długich ogonach (jak Archaeopteryx), a formami z pygostylem; Zhongornis ma skrócony ogon, ale jeszcze bez pygostylu. Przeprowadzona wówczas analiza kladystyczna wsparła taki właśnie scenariusz.

W kilka lat później opublikowano jednak rewizję Zhongornis (O’Connor i Sullivan, 2014). Nieoczekiwanie, badacze zauważyli wiele podobieństw do skansoriopterygidów i owiraptorozaurów. Na chwilę obecną, pozycja filogenetyczna, tak Zhongornis, jak i obu wymienonych wyżej grup, jest niejasna.

Spis gatunków

Zhongornis Gao, Chiappe i Meng, 2008
Z. haoae Gao, Chiappe i Meng, 2008

Literatura

Gao, C.L., Chiappe, L.M., Meng, Q.J. et al. 2008. A new basal lineage of Early Cretaceous birds from China and its implications on the evolution of the avian tail. Palaeontology 51 (4): 775–791.

O’Connor, J.K. & Sullivan, C. 2014. Reinterpretation of the Early Cretaceous maniraptoran (Dinosauria: Theropoda) Zhongornis haoae as a scansoriopterygid-like non-avian, and morphological resemblances between scansoriopterygids and basal oviraptorosaurs. Vertebrata PalAsiatica 52 (1): 3–30.