Alaskacephale

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Jakub Starzyński Maciej Ziegler, Marcin Szermański


Alaskacephale (alaskacefal)
Długość: ok. 2,3 m (?)
Masa: ? kg
Miejsce występowania: USA – Alaska

(formacja Prince Creek)

Czas występowania 72-69[1] Ma

późna kreda

Systematyka Dinosauria

Ornithischia

Pachycephalosauria

Pachycephalosauridae

Pachycephalosaurinae

Wstęp

Alaskacephale był niedużym pachycefalozaurem z terenów obecnej Alaski. Wymiary jego niekompletnej czaszki wskazują, że był o połowę mniejszy od Pachycephalosaurus wyomingensis i stanowił trzy czwarte wielkości Prenocephale prenes, a więc tyle samo, co Prenocephale edmontonensis i Prenocephale brevis.

Systematyka

Dinozaur ten należał do rodziny Pachycephalosauridae, a konkretniej podrodziny Pachycephalosaurinae. Pierwsi autorzy opisu szczątków tego dinozaura - Gangloff i in. (2005) - zasugerowali, że być może należy do rodzaju Pachycephalosaurus lub jest jego bliskim krewnym. Opierali się na kości łuskowej mającej szew kwadratowy, którego morfologia jest spotkana wyłącznie u pachycefalozaura. Kolejny naukowiec, który badał jego szczątki, Robert Sullivan był zdania, że jest to raczej wynik złamania w obu czaszkach dinozaurów, więc nie może być to wykorzystane do zjednoczenia dwóch taksonów. Ukuł też dla niego zarówno nową nazwę gatunkową, jak i rodzajową.

Wg analizy Longricha i in. (2010) Alaskacephale tworzy politomię z Pachycephalosaurus i kladem Dracorex+Stygimoloch (prawdopodobnie synonimy Pachycephalosaurus). Evans i in. (2013) zgadzają się po części z wnioskami Gangloffa i in. (2005) - uważają, że jest on taksonem siostrzanym dla Pachycephalosaurus wyomingensis.

Materiał kopalny

Holotyp to prawie kompletna lewa kość łuskowa.

Paleoekologia

Dinozaur ten był roślinożercą. W osadach tej samej formacji znaleziono: trzy deinonychozaury (Dromaeosaurus albertensis, Saurornitholestes langstoni i Troodon formosus), ceratopsy (Pachyrhinosaurus perotorum) i ornitopody Thescelosaurus.

Etymologia

Nazwa rodzajowa Alaskacephale pochodzi z łaciny i znaczy "głowa z Alaski". Epitet gatunkowy ganglofii honoruje Rolanda Gangloffa, który jako jeden z kilku naukowców opisał skamieniałości tego dinozaura ptasiomiednicznego i który przyczynił się znacznie do badań nad arktycznymi dinozaurami z Ameryki Płn.

Spis gatunków

Alaskacephale Sullivan, 2006
A. gangloffi Sullivan, 2006

Bibliografia

Evans D.C., Schott R.K., Larson D.W., Brown C.M. & Ryan M.J. (2013) "The oldest North American pachycephalosaurid and the hidden diversity of small-bodied ornithischian dinosaurs" Nature Communications 4:1828 doi: 10.1038/ncomms2749

Fiorillo, A.R. & Tykoski, R.S. (2012) "A new species of the centrosaurine ceratopsid Pachyrhinosaurus from the North Slope (Prince Creek Formation: Maastrichtian) of Alaska" Acta Palaeontologica Polonica, doi:10.4202/app.2011.0033

Gangloff, R.A., Fiorillo, A.R. & Norton, D.W. (2005) "The first pachycephalosaurine (Dinosauria) from the paleo-Arctic of Alaska and its paleogeographic implications" Journal of Paleontology, 79, 997-1001.

Longrich, N.R., Sankey, J. & Tanke, D. (2010) "Texacephale langstoni, a new genus of pachycephalosaurid (Dinosauria: Ornithischia) from the upper Campanian Aguja Formation, southern Texas, USA". Cretaceous Research 31 (2): 274–284. doi:10.1016/j.cretres.2009.12.002

Sullivan, R.M., (2006) A taxonomic review of the Pachycephalosauridae (Dinosauria: Ornithischia). New Mexico Museum of Natural History and Science Bulletin 35: 347-365.

http://en.wikipedia.org/wiki/Prince_Creek_Formation

  1. Gangloff i in. (2005), s. 998. Wg ryc. 5 z Evans i in. (2013) 71-69 Ma