Albertavenator

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Kamil Kamiński


Albertavenator (albertawenator)
Długość: ? m
Masa: ? kg
Miejsce występowania: Kanada - Alberta

(formacja Horseshoe Canyon)

Czas występowania ok. 71-68 Ma

późna kreda (wczesny mastrycht)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Theropoda

Tetanurae

Coelurosauria

Paraves

Troodontidae

Wounding tooth by tomozaurus-d9bdf34.png.jpg

Rekonstrukcja Troodon. Być może Albertavenator wyglądał podobnie.

Autor: Tom Parker [1].

Wstęp

Albertavenator to niewielki teropod z rodziny troodontydów. Znany jest tylko z jednej kości czaszki, choć mogą do niego należeć również inne szczątki, znalezione w formacji Horseshoe Canyon. Jest to jeden z nielicznych przedstawicieli swojej rodziny, który pochodzi z mastrychtu.

Etymologia

Nazwa rodzajowa pochodzi od nazwy prowincji Alberta w Kanadzie, gdzie znaleziono szczątki tego zwierzęcia, oraz od łacińskiego słowa curriei, czyli „łowca”, „myśliwy”. Epitet gatunkowy curriei honoruje sławnego paleontologa Philipa Currie.

Materiał kopalny i budowa

Holotyp (TMP 1993.105.0001) to lewa kość czołowa. Mimo tak skąpego materiału, kość ta trzy autapomorfie, pozwalające odróżnić albertowenatora od innych troodontydów. Wydaje się ona krótsza i masywniejsza od materiału pochodzącego ze starszej geologicznie formacji Dinosaur Park, przypisywanego do rodzaju Troodon. Do Albertavenator mogą też należeć zęby i kości zębowe, znalezione w osadach Horseshoe Canyon, a wcześniej również przypisywane do Troodon. Co ciekawe, są one nieodróżnialne od troodontydowego materiału z Dinosaur Park.

Spis gatunków

Albertavenator Evans, Collen, Larson i Rego, 2017
A. currieri Evans, Collen, Larson i Rego, 2017

Bibliografia

Evans, D.C., Cullen, T.M., Larson, D.W., Rego, A. (2017). "A new species of troodontid theropod (Dinosauria: Maniraptora) from the Horseshoe Canyon Formation (Maastrichtian) of Alberta, Canada". Canadian Journal of Earth Sciences. doi:10.1139/cjes-2017-0034 (abstrakt).