Angulomastacator

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Maciej Ziegler


Angulomastacator
Długość: ok. 9 m
Masa: ok. 3 t
Miejsce występowania: USA - Teksas

(górne ogniwo formacji Aguja)

Czas występowania 77-76 Ma

późna kreda

Systematyka Dinosauria

Ornithischia

Ornithopoda

Iguanodontia

Hadrosauridae

Lambeosaurinae

Angulomastacator skull.png

Rekonstrukcja czaszki - na biało odnaleziony element. Autor: I. Reid [1].

Wstęp

Angulomastacator to rodzaj hadrozauryda żyjącego w późnej kredzie na południu Ameryki Północnej. Opisano go na podstawie niekompletnej lewej kości szczękowej (TMM 43681-1) z niespotykaną dotąd anatomią - przód kości szczękowej był skierowany pod kątem 45 stopni w dół.

Etymologia

Nazwa rodzajowa znaczy "zgięty przeżuwający" i odnosi się do niezwykłej morfologii szczęki oraz Parku Narodowego Big Bend, gdzie znaleziono holotyp. Epitet gatunkowy nadano na cześć Kyle’a L. Daviesa, który jako pierwszy stwierdził obecność lambeozauryna w formacji Aguja, a także w uznaniu za znaczący wkład w badania nad hadrozaurydami z Big Bend oraz z uwagi na wdzięczność autorów nazwy za wspieranie ich w pracy.

Znaczenie odkrycia

Odkrycie Angulomastacator wspiera hipotezę o rozproszeniu geograficznym lambeozaurynów w kampanie w Ameryce Północnej i wskazuje na endemizm fauny dinozaurów z Aguja.

Spis gatunków

Angulomastacator Wagner i Lehman, 2009
A. daviesi Wagner i Lehman, 2009

Bibliografia

Wagner, J. R., i Lehman, T. M. (2009) "An Enigmatic New Lambeosaurine Hadrosaur (Reptilia: Dinosauria) from the Upper Shale Member of the Campanian Aguja Formation of Trans-Pecos Texas" Journal of Vertebrate Paleontology. 29 (2), 605–611.