Antarctopelta

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Jakub Starzyński Maciej Ziegler

Marcin Szermański


Antarctopelta (antarktopelta)
Długość: 4 m
Masa: 900 kg
Miejsce występowania: Antarktyda - Wyspa Jamesa Rossa

(formacja Santa Marta)

Czas występowania późna kreda (późny kampan - wczesny mastrycht)
Systematyka Dinosauria

Ornithischia

Thyreophora

Ankylosauria

? Nodosauridae

Antarctopelta.jpg

Rekonstrukcja przyżyciowa antarktopelty [2].

Mapa znalezisk:
Wczytywanie mapy…

Wstęp

Antarctopelta oliveroi jest gatunkiem średniej wielkości ankylozaura żyjącego w późnej kredzie na terytorium dzisiejszej Antarktydy.

Lokalizacja

Antarctopelta w swym naturalnym środowisku. Źródło: [1].

Szkielet został odnaleziony w osadach formacji Santa Marta, która była osadzona w płytkim środowisku morskim i zawiera także skamieliny morskie, takie jak zęby rekinów, pozostałości mozazaura Taniwhasaurus antarcticus, a także amonity. Okaz antarktopelty został zlokalizowany na Wyspie Jamesa Rossa w pobliżu Półwyspu Antarktycznego w 1986 roku i jest pierwszym dinozaurem odkrytym w Antarktyce. Pomimo to dinozaur ten został nazwany i opisany dopiero w roku 2006.

Materiał kopalny

Bardzo niekompletny szkielet (holotyp MLP 86-X-28-1) zawierający fragmenty czaszkowe (lewa kość zębowa z zębem, trzy izolowane zęby, kilka innych fragmentów), kręgosłupa (kilka kręgów szyjnych, żeber, 2 niekompletne kręgi grzbietowe, trzy krzyżowe, 8 ogonowych) i kończyn (część łopatki, kości biodrowej, udowej, kilka kości stopy) i 6 morfotypów osteoderm.

Etymologia

Antarctopelta została nazwana przez argentyńskich paleontologów Leonardo Salgado i Zulmę Gasparini. Nazwa pochodzi od miejsca znaleziska oraz greckiego słowa pelta ("tarcza"). Nazwa gatunkowa (oliveroi) pochodzi od nazwiska argentyńskiego geologa Eduardo Olivero, który długo pracował na Antarktydzie i odkrył pozostałości dinozaura.

Systematyka

Antarctopelta posiada cechy zarówno ankylozaurów, jak i nodozaurów, co stwarza problemy w przydziale do odpowiedniej rodziny. Salgado i Gasparini przydzielili antarktopeltę do Ankylosauria incertae sedis (o niepewnej pozycji). Wcześniejsze badania sugerowały, że ankylozaur z Wyspy Jamesa Rossa to osobnik młodociany. Jednakże hipoteza ta może być obalona przez fakt, że kręgi antarktopelty ukazują całkowite połączenie łuków nerwowych i trzonów kręgów. Osobnik młodociany powinien mieć widoczne szwy między kręgami. Poza tym wstępna analiza histologiczna kilku żeber i kości palców pokazuje wewnętrzne struktury kostne, których osobnik młodociany nie powinien posiadać. dowodzi to, że odkryty okaz antarktopelty mógł być osobnikiem w pełni dorosłym. Analiza Thompsona i in. (2012) wskazuje, że jest to najbardziej bazalny nodozauryd, ale to się może jeszcze zmienić. Z kolei wg Arbour i Currie'ego (2015) klasyfikują go jako Nodosauridae indet., w dodatku nomen dubium.

Spis gatunków

Antarctopelta Salgado i Gasparini, 2006 nomen dubium
A. oliveroi Salgado i Gasparini, 2006 nomen dubium

Wybrana bibliografia

Arbour, V.M. & Currie, P.J. (2015) Systematics, phylogeny and palaeobiogeography of the ankylosaurid dinosaurs. Journal of Systematic Palaeontology. doi:10.1080/14772019.2015.1059985

Salgado, L. & Gasparini, Z. (2006) "Reappraisal of an ankylosaurian dinosaur from the Upper Cretaceous of James Ross Island (Antarctica)" Geodiversitas, 28 (1), 119–135.

Thompson, R.S., Parish, J.C., Maidment, S.C.R. & Barrett, P.M. (2012) "Phylogeny of the ankylosaurian dinosaurs (Ornithischia: Thyreophora)" Journal of Systematic Palaeontology. doi:10.1080/14772019.2011.569091