Aorun

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj
Do weryfikacji


Autor: Korekta:
Eryk Sroka Marcin Szermański

Tomasz Singer

Krzysztof Stuchlik


Aorun
Długość: 1 m
Masa: ok. 1,5 kg
Miejsce występowania: Chiny - Xinjiang

(formacja Wucaiwan)

Czas występowania ok. 161,5 Ma

przełom środkowej i późnej jury (oksford / kelowej)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Theropoda

Tetanurae

Coelurosauria

Wstęp

Aorun to mały późnojurajski teropod występujący na terenie dzisiejszych Chin. Jest piątym teropodem odkrytym w osadach formacji Wucaiwan (jednym z nich jest Monolophosaurus). Został odnaleziony w 2006 roku, a jego opis został sporządzony dopiero w roku 2014 przez Choiniere'a i współpracowników.

Materiał kopalny

Holotyp (o numerze katalogowym IVPP V15709) składa się z czaszki i częściowo artykulowanego szkieletu pozaczaszkowego, w skład którego wchodzą: kręgi szyjne, grzbietowe i ogonowe, lewa kość łokciowa, lewa "dłoń", dystalna część kości łonowej i artykulowana lewa i prawa tibiotarsi (kość łydkowa), kości śródstopia i "stopy".

Okaz ten mieści się w zbiorach Instytutu Paleontologii Kręgowców i Paleoantropologii, w Pekinie, w Chinach.

Paleobiologia

Nie ulega wątpliwości że Aorun był małym, zwinnym mięsożercą. W skład jego diety wchodziły prawdopodobnie jaszczurki i małe ssaki. Klimat formacji Wucaiwan w czasie gdy występował Aorun zhaoi był ciepły i prawdopodobnie wilgotny, z porami suchymi.

Etymologia

Jego nazwa rodzajowa pochodzi z mandaryńskiego i znaczy "Smoczy Król ze Wschodu" - postaci z klasyki chińskiej epiki pt. "Podróż na zachód" (Yourney To The West). Epitet gatunkowy zhaoi honoruje Zhao Xijina, jednego z najbardziej znanych chińskich paleontologów.

Spis gatunków

Aorun Choiniere, Clark, Forster, Norell, Eberth, Erickson, Chu i Xu, 2014
A. zhaoi Choiniere, Clark, Forster, Norell, Eberth, Erickson, Chu i Xu, 2014

Bibliografia

Choiniere, J.N., Clark, J.M., Forster, C.M., Norell, M.A., Eberth, D.A., Erickson, G.M., Chu, H. i X. Xu. 2014. A juvenile specimen of a new coelurosaur (Dinosauria: Theropoda) from the Middle–Late Jurassic Shishugou Formation of Xinjiang, People’s Republic of China. Journal of Systematic Palaeontology. doi:10.1080/14772019.2013.781067