Apatodon

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Marcin Szermański

Maciej Ziegler

Mateusz Tałanda


Apatodon (apatodont)
Długość: ? m
Masa: ? t
Miejsce występowania: USA - region Gór Skalistych

(formacja Morrison)

Czas występowania późna jura (kimeryd - tyton)
Systematyka Dinosauria

Wstęp

Apatodon to tajemniczy rodzaj jurajskiego kręgowca z Ameryki Północnej. Pierwotnie został zaklasyfikowany przez Marsha jako duży ssak (wielkości tapira) bliski świniowatym, lecz Baur (1890) zidentyfikował jego jedyną skamieniałość za skamielinę należącą do dinozaura. Co ciekawe, Marsh wiedział o swoim błędzie, lecz uznał, że sprostowanie go "nie jest potrzebne". George Olshevsky (1991) zsynonimizował go z Allosaurus, lecz nie spotkało się to z akceptacją środowiska naukowego.

Materiał kopalny

Holotyp (z kolekcji USMN) to niekompletny kręg, który zaginął. Wiadomo o nim jedynie tyle, że należał do jurajskiego dinozaura, ale nie wiadomo więcej szczegółów.

Etymologia

Nazwa rodzajowa Apatodon (gr. apate + odon) znaczy "oszukańczy ząb". Othniel Charles Marsh nadał taką nazwę, gdyż wziął jedyną skamieniałość apatodonta za fragment żuchwy dużego ssaka. Jak na ironię, nazwa ta pasuje do tego zwierzaka, gdyż Marsh "dał się oszukać" błędnie identyfikując skamielinę.

Spis gatunków

Apatodon Marsh, 1877 nomen dubium
A. mirus Marsh, 1877 nomen dubium

Bibliografia

Chure, D.J. (2000) "A New Species of Allosaurus From the Morrison Formation of Dinosaur National Monument (Utah-Colorado) and a Revision of the Theropod Family Allosauridae" Dysertacja doktorska; Columbia University.

Mortimer, M. (online): http://home.comcast.net/~eoraptor/Non-theropods.htm#Apatodonmirus