Austroposeidon

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Marcin Szermański Mateusz Tałanda, Maciej Ziegler


Austroposeidon (austroposejdon)
Długość: ok. 25 m
Masa: ? t
Miejsce występowania: Brazylia - stan São Paulo

(formacja Presidente Prudente)

Czas występowania późna kreda (kampan-mastrycht)
Systematyka Dinosauria

Saurischia

Sauropodomorpha

Sauropoda

Macronaria

Somphospondyli

Titanosauria

Lithostrotia

Austroposeidon.PNG

Dwunasty kręg szyjny austropodejdona. Skala: 10 cm

Źródło: Bandeira i in., 2016.

Mapa znalezisk:
Wczytywanie mapy…

Wstęp

Austroposeidon to bardzo duży zauropod z grupy tytanozaurów, który żył na terenach południowej Brazylii pod koniec ery dinozaurów. Znany jedynie z nielicznych elementów kręgosłupa i żeber, został naukowo opisany w 2016 roku przez zespół Kamili Bandeiry.

Materiał kopalny

Żebro szyjne. Źródło: Bandeira i in., 2016.
Trzynasty kręg szyjny. Źródło: Bandeira i in., 2016.

Holotyp o numerze katalogowym MCT 1628-R to następujące skamieniałości: 2 niekompletne kręgi szyjne, 1 żebro kręgu szyjnego, 1 kręg grzbietowy, 7 fragmentów kręgów grzbietowych i pojedynczy fragment kręgu krzyżowego.

Wiek i pokrewieństwo

Nieliczne szczątki austroposejdona spoczywały w pokładach formacji Presidente Prudente, która jest datowana na kampan-mastrycht.

Wg naukowców, którzy badali i opisali austroposejdona, jest to przedstawiciel zaawansowanych tytanozaurów z grupy Lithostrotia. Austroposeidon jest wg nich taksonem siostrzanym względem grupy Lognkosauria.

Etymologia

Nazwa rodzajowa Austroposejdon znaczy "Posejdon z Południa" w analogii do Ameryki Południowej, gdzie odnaleziono jego skamieniałe szczątki. Posejdon - grecki bóg mórz i oceanów, a także trzęsień ziemi - w tym przypadku ma symbolizować nie władcę wód, a właśnie kolosalne rozmiary, mające w przenośni przyczyniać się do wstrząsów ziemi (podobne znaczenie nazwy znajdziemy u jurajskiego Seismosaurus).

Również drugi człon nazwy naukowej - epitet gatunkowy magnificus - oznacza z łaciny "wspaniały", co tylko podkreśla olbrzymie wg autorów rozmiary tego zauropoda. Jakkolwiek, wyliczona przez nich całkowita długość na ok. 25 metrów nie stawia go wśród największych zauropodów w dziejach.

Spis gatunków

Austroposeidon Bandeira, Medeiros Simbras, Batista Machado, de Almeida Campos, Oliveira i Kellner, 2016
Austroposeidon magnificus Bandeira, Medeiros Simbras, Batista Machado, de Almeida Campos, Oliveira i Kellner, 2016

Bibliografia

Bandeira, K.L.N., Medeiros Simbras, F., Batista Machado, E., de Almeida Campos, D., Oliveira, G.R. & Kellner, A.W.A. (2016) "A New Giant Titanosauria (Dinosauria: Sauropoda) from the Late Cretaceous Bauru Group, Brazil.". PLoS ONE. 11 (10): e0163373. doi:10.1371/journal.pone.0163373