Bambiraptor

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj
hasło do weryfikacji


Autor: Korekta:
Dawid Mika

Dawid Mazurek

Maciej Ziegler

Adrian Tkocz


Bambiraptor (bambiraptor)
Długość: 0,7 m (osobnik młodociany)
Masa: 2 kg (osobnik młodociany)
Miejsce występowania: USA - stan Montana

(górna część formacji Two Medicine)

Czas występowania 80-74 Ma

późna kreda (kampan)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Theropoda

Tetanurae

Coelurosauria

Paraves

Dromaeosauridae

Microraptorinae / Saurornitholestinae

Bambiraptor.jpg

Rekonstrukcja szkieletu oparta na holotypie bambiraptora. Autor: Scott Hartman [1].

Mapa znalezisk:
Wczytywanie mapy…

Wstęp

Bambiraptor to niewielki teropod, występujący pod koniec kredy na terenach Ameryki Północnej. Jego odkrycie rzuca nowe światło na dromeozaurydy.

Bambiraptor posiadał długie ramiona i dobrze rozwinięty mostek. Niektórzy twierdzą, że jest to młody Saurornitholestes lub jego bliski krewny. Zdaniem innych bambiraptor jest ostatnim dinozaurem z kladu Microraptoria i drugim północnoamerykańskim przedstawicielem tej grupy, obok Hesperonychus.

Odkrycie

W 1995 14-letni(!) wówczas pasjonat palentologii Wes Linster znalazł w Parku Glacier w Montanie zachowany w 95% szkielet młodego dromeozauryda. Dyrektor Florydzkiego Instytutu Paleontologicznego Martin Shugar nazwał znalezisko "kamieniem z Rosetty palentologii". John Ostrom powiedział, że to "klejnot". Stwierdził również, że znalezisko tego dinozaura pomogło lepiej zrozumieć relacje między dinozaurami a ptakami.

Brian Cooley podczas konferencji prezentującej bambiraptora przedstawił go jako zwierzę upierzone, choć nie znaleziono odcisków piór. Jego tezę potwierdza fakt, że Bambiraptor należy do grupy zwanej Paraves. Obecnie okaz znajduje się w Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku.

Etymologia

Nazwa rodzajowa tego dinozaura odnosi się do postaci z bajki Disneya, a epitet gatunkowy honoruje ona Michaela i Feinberga, którzy zdali sobie sprawę z wagi odkrycia i poparli badania skamieliny.

Inteligencja

Bambiraptor ma najwyższe EQ (stosunek masy mózgu do masy ciała) ze wszystkich dinozaurów. Wynosi ono 12,5-13,8. Dla porównania EQ człowieka wynosi 7, Troodon 6,5 a Velociraptor 5. Jednak należy wziąć pod uwagę, że szkielet należy do osobnika młodego i w miarę wzrostu dinozaura współczynnik masa mózgu/masa ciała się zmniejszał. Niezwykle rozwinięty móżdżek może wskazywać na to, że Bambiraptor prowadził nadrzewny tryb życia i był zręczniejszy niż inne dromeozaurydy. Przeprowadzone badania zdają się wskazywać, że mógł manewrować swoimi dłońmi w niezwykle zaawansowany sposób. Podczas tych samych badań stwierdzono, że Bambiraptor mógł pobierać dłońmi pokarm i wkładać go do pyska, jak to robią niektóre współczesne ssaki.

Spis gatunków

Bambiraptor Burnham, Derstler, Currie, Bakker, Zhou i Ostrom, 2000
Bambiraptor feinbergi Burnham, Derstler, Currie, Bakker, Zhou i Ostrom, 2000
= Bambiraptor feinbergorum

Bibliografia