Capitalsaurus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj
Hasło do poprawy

Autor: Korekta:
Marcin Szermański Maciej Ziegler


"Capitalsaurus" ("kapitalzaur")
Długość: 7-10 (?) m
Masa: ? t
Miejsce występowania: USA - Maryland

(formacja Arundel)

Czas występowania 115-108,8 Ma

wczesna kreda (późny alb – wczesny apt)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Theropoda

Neotheropoda - incertae sedis

Mapa znalezisk "Capitalsaurus"
Wczytywanie mapy…

Wstęp

"Capitalsaurus" ("stołeczny jaszczur") to nieformalna nazwa teropoda żyjącego na terenie dzisiejszych Stanów Zjednoczonych, w Maryland. Jego szczątki spoczywały w pokładach formacji Arundel, datowanych na 115-108,8 milionów lat. Jest oficjalnym dinozaurem Dystryktu Kolumbii.

Materiał kopalny

Holotyp (USNM 3049) to trzon proksymalnego kręgu ogonowego (140 mm). Michael Mortimer ocenia tego osobnika na 7-10 metrów długości.

Materiał przypisany ?(USNM 8505) to niekompletny, duży pazur I "ręki". Został przypisany przez Gilmore’a w 1920 roku.

Diagnoza

Uwaga! Poniższy fragment przedstawia szczegółowe dane i może wymagać od Czytelnika znajomości fachowych pojęć anatomicznych.

Trzon proksymalnego kręgu ogonowego nieco opistoceliczny (tylnowklęsły) oraz mający pojedynczy, brzuszny kil (długi, cienki wyrostek) (za Mortimer, online).

Historia taksonu i pokrewieństwo

Holotyp USNM 3049 został odnaleziony przez J.K. Murphy’ego w Dystrykcie Kolumbii (Waszyngton) i nazwany pierwotnie Craeosaurus potens. Rodzaj jednak został zsynonimizowany z Allosaurus, lecz sam C. potens został uznany nie za allozaura, lecz za kolejny gatunek należący do Dryptosaurus. Kranz w swoim spisie fauny użył dla niego nazwy "Capitalsaurus" bez podania nazwy gatunkowej (gatunek ten ma należeć do nowego rodzaju – ma on nie być dryptozaurem, który znany jest z młodszych skał (koniec kredy)). Ponieważ nazwa ta nie spełnia wymogów nomenklatorycznych, jest nomen nudum.

Na podstawie tak skromnego materiału kopalnego trudno zaklasyfikować tego teropoda do konkretnej grupy. Jak zauważa Michael Mortimer, nie może być to bazalny teropod (jak np. celofyzyd czy Dilophosaurus), gdyż żył we wczesnej kredzie, a te żyły z kolei w triasie i wczesnej jurze. Zaliczony wcześniej do Creosaurus (= Allosaurus) i Dryptosaurus, stratygraficznie bardziej odpowiada Acrocanthosaurus. Ze względu na niezwykle fragmentaryczny materiał kopalny, utrudniający porównanie z poszczególnymi grupami teropodów, Mortimer zalicza go do Neotheropoda incertae sedis.

Spis gatunków

"Capitalsaurus" Kranz, 1998
"C." potens (Lull, 1911) Mortimer, online
= Creosaurus potens Lull, 1911
= Dryptosaurus potens (Lull, 1911) Gilmore, 1920

Bibliografia

Mortimer, online: http://home.comcast.net/~eoraptor/Neotheropoda.htm#Capitalsauruspotens

http://www.dcwatch.com/archives/council12/12-538.htm