Coelosaurus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Kamil Kamiński


"Coelosaurus" ("celozaur")
Długość: ?
Masa: ?
Miejsce występowania: USA - New Jersey

(formacja Navesink)

Czas występowania ok. 72-68 Ma

późna kreda (późny kampan - wczesny mastrycht)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Theropoda

Tetanurae

Coelurosauria

Ornithomimosauria

?Ornithomimidae

Coelosaurus antiquus tibia.jpg

Rekonstrukcja jedynej znanej kości - kości piszczelowej. Autor: Ghedoghedo [1]

Wstęp

"Coelosaurus" to rodzaj bardzo słabo poznanego ?ornitomimida. Znaleziono tylko jedną kość tego zwierzęcia. Dawniej uważany za był za nomen dubium, jednak w świetle nowszych badań okazało się, że może on być ważnym gatunkiem.

Etymologia

Nazwa "Coelosaurus" pochodzi od greckich słów koilos („wydrążony”, „pusty”) oraz sauros, czyli „gad”, „jaszczur”. Nawiązuje ona do pustych w środku kości tego zwierzęcia.

Historia badań i ważność taksonu

W 1865 r. Joseph Leidy nazwał nowego dinozaura z New Jersey na podstawie pojedynczej kości piszczelowej. Dopiero w 1979 r. John Horner i Donald Baird zauważyli, że nazwa ta została już nadana innemu zwierzęciu w 1854 r. przez Owena. Autorzy ci zaliczyli wspomnianą kość piszczelową oraz inne szczątki ornitomimidów z New Jersey do rodzaju Ornithomimus, jako O. antiquus. W 2004 r. David Weishampel doszedł do wniosku, że nie ma żadnego uzasadnienia, by klasyfikować wszystkie ornitomimidy z New Jersey do tego rodzaju, znanego wyłącznie z Zachodu Ameryki Północnej. Stwierdził on, że "Coelosaurus" to bliżej nieokreślony ornitomimozaur i uznał go za nomen dubium. Jednak w 2012 r. Brusatte i in. zauważyli, że omawiany teropod różni się od innych ornitomimidów bulwiastym kłykciem przyśrodkowym kości piszczelowej. Badacze ci uznali go za zaawansowanego ornitomimida, bliskiego Ornithomimus i Gallimimus. Z taką opinią zgadza się także Mortimer, (2012 online), który wskazał również na inne wyjątkowe cechy "Coelosaurus".

Materiał kopalny

Lektotyp (ANSP 9222) to kość piszczelowa. Do "Coelosaurus" może też należeć druga fragmentaryczna kość piszczelowa, znaleziona w tej samej formacji skalnej.

Spis gatunków

"Coelosaurus" Leidy, 1865
"C." antiquus Leidy, 1865
= Ornithomimus antiquus (Leidy, 1865) Baird & Horner, 1979

Bibliografia

Baird D., Horner, J., (1979), "Cretaceous dinosaurs of North Carolina", Brimleyana 2: 1-28

Brusatte, S.L., Choiniere, J., Benson, R.B., Carr, T., Norell, M.A. (2012) "Theropod dinosaurs from the Late Cretaceous of Eastern North America: Anatomy, systematics, biogeography and new information from historic specimens". Journal of Vertebrate Paleontology. Program and Abstracts 2012, 70

Mortimer, M. (2012) online. [2]

Weishampel, D.B. (2004). "Another Look at the Dinosaurs of the East Coast of North America. En (Colectivo Arqueológico-Paleontológico Salense, Ed.)." Actas de las III Jornadas sobre Dinosaurios y su Entorno. 129-168. Salas de los Infantes, Burgos, España