Dinheirosaurus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Poniższe hasło wymaga korekty.
Do aktualizacji: [1]; [2]


Autor: Korekta:
Marcin Szermański Maciej Ziegler

Dawid Mazurek

Krzysztof Stuchlik


Dinheirosaurus (dinhejrozaur)
Długość: ok. 25 m (???)
Masa: ? t
Miejsce występowania: Portugalia - Porto Dinheiro,

niedaleko miejscowości Lourinhã

(górne warstwy formacji Camadas de Alcobaça

="formacja Lourinhã")

Czas występowania 153-150,8 Ma

późna jura (późny kimeryd)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Sauropodomorpha

Sauropoda

Eusauropoda

Neosauropoda

Diplodocoidea

? Diplodocidae

?? Diplodocinae

Dinheirosaurus.png

Kręgi grzbietowe. Autor: I. Reid [3]

Mapa znalezisk:
Wczytywanie mapy…

Wstęp

Dinheirosaurus to rodzaj późnojurajskiego zauropoda żyjącego na terenie dzisiejszej Portugalii. Prawdopodobnie jest przedstawicielem Diplodocidae - grupy zauropodów, do której należą m.in. słynne Apatosaurus i Diplodocus.

Historia odkryć

Po raz pierwszy na szczątki dinhejrozaura natrafiono już w 1987 roku przez Carlosa Anunciação, pracownika Muzeum Paleontologii w Lourinhã. Szkielet wydobywano ze skał należących do formacji Camadas de Alcobaça w latach 1987-1992 przez zespół naukowców w składzie: C. Aunciação, H. Mateus, I. Mateus, 0. Mateus i V. Ribeiro z Muzeum Paleontologii w Lourinhã, P. Dantas, C. Marquez da Silva, M. Cachão i V. Santos z Muzeum Historii Naturalnej w Lizbonie oraz F. Ortega i S. Tudanca z Uniwersytetu w Salamance.

Materiał kopalny

Holotyp ML414 to następujące skamieniałości: kręgi szyjne (2 niekompletne i 9 raczej kompletnych), artykułowane kręgi grzbietowe, 7 fragmentarycznych trzonów kręgów, trochę niekompletnych łuków neuralnych, 12 żeber i fragmentaryczne kości kończyn i obręczy. Szczątki te znajdują się w Muzeum Paleontologii w Lourinhã.

Pozycja systematyczna i taksonomia

Wcześniej znano 2 zauropody z późnej jury Portugalii: Lusotitan atalaiensis (pierwotnie znany jako Brachiosaurus atalaiensis) z tytonu oraz Lourinhasaurus alenquerensis (pierwotnie Apatosaurus alenquerensis) z tej samej formacji, co dinhejrozaur (formacja Camadas de Alcobaça). Początkowo Dinheirosaurus był łączony z tym drugim, jednak dokładne badania pomogły stwierdzić słuszność odmienności tych dinozaurów na poziomie rodzajowym. Jest jednak trudny do odróżnienia z afrykańskim Tornieria, ze względu na ich niepokrywający się materiał kopalny.

Diagnoza została oparta na podstawie tylnych kręgów szyjnych i grzbietowych oraz ich wyrostków neuralnych, które były podobne jak te występujące u diplodoka. Udało się naukowcom umieścić tego dinozaura długoszyjego w grupie Diplodocidae – późnojurajskich zauropodów, z reguły dość lekko zbudowanych i stosunkowo bardzo długich i biczowatych ogonach, choć pierwotnie został opisany jako diplodokoid. Wg analizy Whitlocka (oraz Rauhuta i in. 2005) należy nawet do Diplodocinae, jak wszystkie diplodokidy poza apatozaurem. Autorzy drugiej edycji "The Dinosauria" byli jednak sceptyczni i zaliczyli go tylko do Diplodocoidea. Opisany został dopiero 7 lat po wydobyciu ostatnich szczątków, mianowicie w 1999 roku przez paleontologów Bonapartego i Mateusa.

W 2015 roku Tschopp i in. (w tym nomen omen Octávio Mateus, współautor opisu dinhejrozaura z 1999 roku) uznali go za młodszy synonim Supersaurus.

Etymologia

Nazwa rodzajowa Dinheirosaurus znaczy "jaszczur z Porto Dinheiro" – miejsca, gdzie odnaleziono holotyp. Epitet gatunkowy lourinhanensis również został zaczerpnięty z lokalizacji znaleziska – miejscowości Lourinhã, nieopodal którego znaleziono skamieniałości tego dinozaura.

Spis gatunków

Bibliografia

Bonaparte, J.F., & Mateus, O. (1999) "A new diplodocid, Dinheirosaurus lourinhanensis gen. et sp. nov., from the Late Jurassic beds of Portugal". Revista del Museo Argentino de Ciencias Naturales. 5(2): ss. 13-29.

Tschopp, E., Mateus, O. & Benson, R.B.J. (2015) "A specimen-level phylogenetic analysis and taxonomic revision of Diplodocidae (Dinosauria, Sauropoda)" PeerJ, 3, e857. doi:10.7717/peerj.857

Upchurch P., Barrett P.M. & Dodson P. (2004) Sauropoda. [w:] David B. Weishampel, Peter Dodson, Halszka Osmólska (red.): "The Dinosauria". Wyd. drugie. Berkeley: University of California Press.

Whitlock, J.A. (2011) "A phylogenetic analysis of Diplodocoidea (Saurischia: Sauropoda)." Zoological Journal of the Linnean Society: 10-16.

http://www.ucl.ac.uk/cdb/research/evans/evans_lab/news/2011

Dinheirosaurus Bonaparte & Mateus, 1999
D. lourinhanensis Bonaparte & Mateus, 1999
= Supersaurus lourinhanensis (Bonaparte i Mateus, 1999) Tschopp, Mateus i Benson, 2015