Dystylosaurus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Marcin Szermański Jakub Starzyński


Dystylosaurus (dystylozaur)
Długość: ? m
Masa: ? t
Miejsce występowania: USA - Kolorado, hrabstwo Mesa

(formacja Morrison)

Czas występowania późna jura (przełom kimerydu i tytonu)
Systematyka Dinosauria

Saurischia

Sauropodomorpha

Sauropoda

Eusauropoda

Neosauropoda

Macronaria / Diplodocoidea

Brachiosauridae / Diplodocidae

- / Diplodocinae

Mapa znalezisk:
Wczytywanie mapy…

Wstęp

Dystylosaurus to rodzaj tajemniczego zauropoda żyjącego pod koniec okresu jurajskiego na terenie dzisiejszych Stanów Zjednoczonych. Jego niejasna pozycja taksonomiczna ściśle wiąże się z innymi północnoamerykańskimi zauropodami: Supersaurus i Ultrasauros.

Materiał kopalny

Dystylozaur znany jest jedynie z jednego dużego, środkowego (lub wg innych źródeł przedniego) kręgu grzbietowego. Jego łuk neuralny jest długi i szeroki (nr katalogowy holotypu BYU 4503). Znany był on wcześniej pod numerem BYU 5750.

Pozycja systematyczna

Nie jest jasne do jakiej grupy zauropodów należy dystylozaur. Czasami uważa się go za młodszy synonim Supersaurus, a więc powinien być przedstawicielem Diplodocinae, z racji bliskości znaleziska ze szczątkami superzaura. Inni z kolei uważają go za potencjalnie ważnego brachiozauryda (Upchurch i in., 2004), opierając się na morfologii środkowego kręgu grzbietowego, który przypomina analogiczny kręg u Brachiosaurus. Ta hipoteza wydaje się być bardziej możliwa – należy pamiętać, że bliskość kości nie musi świadczyć o ich wspólnym pochodzeniu. Właśnie taka sytuacja spotkała Jensena, który opisując "swojego" ultrazaura nie zauważył, że jego skamieniałe kości to tak naprawdę mieszanina szczątków Brachiosaurus i Supersaurus.

Etymologia

Nazwa rodzajowa Dystylosaurus znaczy "podwójnie belkowaty jaszczur" i zapewne odnosi się do jedynej jego pozostałości – środkowego kręgu grzbietowego. Z kolei epitet gatunkowy edwini honoruje prawdopodobnie człowieka o nazwisku Edwin.

Spis gatunków

Dystylosaurus Jensen, 1985 ?= Supersaurus Jensen, 1985
D. edwini Jensen, 1985 ?= Supersaurus vivianae Jensen, 1985

Bibliografia

Jensen, J.J (1987) "New Brachiosaur material from the late Jurassic of Utah and Colorado" Western North American Naturalist, 47 (4), 592-608.

Tschopp, E., Mateus, O. & Benson, R.B.J. (2015) "A specimen-level phylogenetic analysis and taxonomic revision of Diplodocidae (Dinosauria, Sauropoda)" PeerJ, 3, e857. DOI:10.7717/peerj.857

Upchurch, P., Barrett, P.M., Dodson, P. (2004) Sauropoda. [w]: David B. Weishampel, Peter Dodson, Halszka Osmólska (red.): The Dinosauria. Wyd. drugie. Berkeley: University of California Press.