Einiosaurus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj
Do sprawdzenia - wiek (i uzupełnienia - Materiał kopalny)


Autor: Korekta:
Maciej Pindakiewicz

Maciej Ziegler

Krzysztof Lichota

Daniel Madzia

Karol Sabath

Tomasz Sokołowski


Einiosaurus (einiozaur)
Długość: 4,5-6 m
Masa: 1,3-3 t
Miejsce występowania: USA - stan Montana

(formacja Two Medicine)

Czas występowania ok. 74 Ma

późna kreda (kampan)

Systematyka Dinosauria

Ornithischia

Ceratopsia

Ceratopsoidea

Ceratopsidae

Centrosaurinae

?Pachyrhinosaurini

Einiosaurus.gif

Rekonstrukcja przyżyciowa Einiosaurus. [1]

Wstęp

Einiosaurus procurvicornis to ceratops opisany wraz z gatunkiem Achelousaurus horneri przez tego samego paleontologa, Sampsona, w tej samej publikacji z roku 1995. Te rodzaje były ze sobą dość blisko spokrewnione, lecz nie występowały w tym samym miejscu i czasie - achelouzaur był nieznacznie późniejszy.

Pojawiły się sugestie, że osobniki zaliczone do rodzaju Brachyceratops są młodymi einiozaurami (a właściwie to odwrotnie - einiozaury mogą być dorosłymi brachyceratopsami - gdyż to ta druga nazwa, jako starsza, ma pierwszeństwo).

Materiał kopalny

Holotyp to niekompletna czaszka (MOR 456-8-9-6-1), zawierająca m.in. róg nosowy, region nadoczny i część kości ciemieniowej.

Odkryto znacznie więcej szczątków zwierząt w różnym wieku. Obecnie te skamieniałości znajdują się w Museum of the Rockies (MOR) w Montanie. Kustoszem tego muzeum jest John Horner. Długość czaszki dorosłego osobnika szacuje się na ponad 1,5 m.

Paleobiologia

Zapewne te ceratopsy żyły w stadach, ponieważ odkryto wiele osobników w jednym miejscu. Możliwie, że kształt rogu był zróżnicowany w zależności od wieku, płci i pozycji w stadzie osobników. Mniejsze i część większych osobników miała mniejsze i proste rogi, tylko niektóre dorosłe cechowały się charakterystycznym, zakrzywionym ku przodowi rogiem. Młodsze osobniki miały wykształcone rogi nadoczne, które z wiekiem się zatracały.

Róg zapewne mógł służyć do walk jak i do pokazów godowych. Kryza była duża i zapewne dawała jeszcze większy kontrast podczas pokazów.

Einiosaurus w mediach

Einiozaur pojawił się w jednym z epizodów "Planety dinozaurów", w odcinku zatytułowanym "Polowanie małego Dasa" i został przedstawiony jako stadny roślinożerca o skłonnościach do ucieczki w razie zagrożenia ze strony drapieżnych tyranozaurydów, takich jak Gorgosaurus.

Etymologia

Einiosaurus procurvicornis znaczy "bizoni jaszczur z rogiem wygiętym do przodu". Nazwa informuje, że ten dinozaur miał jeden róg nosowy (oprócz dwóch na kołnierzu) i to zagięty charakterystycznie ku przodowi głowy. Na terenach, gdzie znaleziono einiozaura, zamieszkiwało plemię Czarnych Stóp, od których zapożyczono słowo einio, czyli "bizon", aby utworzyć nazwę dinozaura.

Spis gatunków

Einiosaurus Sampson, 1995 ?= Brachyceratops Gilmore, 1914
E. procurvicornis Sampson, 1995 ?= Brachyceratops montanensis Gilmore, 1914
= Styracosaurus "makeli" Czerkas & Czerkas, 1990 (nomen nudum)