Gastralia

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gastralia Tarbosaurus. Fot. Mateusz Tałanda.

Gastralia (żebra brzuszne, ang. gastralia, łac. gastralia) - kości pochodzenia skórnego, znajdujące się na brzuchu, niejako zamykające klatkę piersiową od dołu. Ich funkcją jest podtrzymywanie i ochrona trzewi. Mięśnie, które się do nich przyczepiają, umożliwiają ruch klatki piersiowej w trakcie oddychania.

Gastralia powstały u pierwszych owodniowców, by zamykać od dołu klatkę piersiową. W ten sposób zwierzę mogło skuteczniej wentylować płuca i nie było uzależnione od pobierania tlenu przez skórę tak jak jest to u płazów. Funkcję gastraliów w niektórych grupach przejął mostek i chrzęstne połączenia żeber. Dlatego wiele grup owodniowców gastralia utraciło. Tak się stało między innymi u synapsydów i jaszczurek.

Wśród dinozaurów gastralia zanikły u zauropodów, dinozaurów ptasiomiednicznych, a wśród teropodów zanikły u kredowych ptaków. Silezaurydy miały gastralia.

Bibliografia

O'Connor, J.K., Zheng, X.-T., Wang X.-L., Zhang, X.-M., Zhou, Z.-H. 2015. The gastral basket in basal birds and their close relatives: size and possible function. Vertebrate PalAsiatica, t. 53, nr 2, str. 133-152. [1]