Genyodectes

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Maciej Ziegler Tomasz Sokołowski


Genyodectes (geniodekt)
Długość: ok. 7-8 m
Masa: ok. 2 t
Miejsce występowania: Argentyna - prowincja Chubut

(?formacja Cerro Barcino, ?ogniwo Cerro Castano)

Czas występowania ? 125-99 Ma

wczesna kreda (?apt-?alb)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Theropoda

Ceratosauria

Ceratosauridae

Genyodectes.jpg

Holotyp MLP 26-39. [1]

Wstęp

Genyodectes to dość duży teropod żyjący we wczesnej kredzie na terenach obecnej Argentyny. Długo uważany za rodzaj wątpliwy, jest obecnie najwcześniej utworzonym ważnym rodzajem dinozaura z Ameryki Południowej (obok Loncosaurus, którego materiał zawiera ząb teropoda).

Pozycja systematyczna

W przeszłości uważano go za megalozauryda, tyranozauryda, teropoda o niepewnej klasyfikacji oraz abelizauryda (nawet za synonim Abelisaurus). Dziś sądzi się, że to bazalny ceratozaur. Genyodectes jest najbardziej podobny do Ceratosaurus, ale różni się od niego plezjomorficzną obecnością czterech zębów w kości przedszczękowej (ceratozaur miał 3).

Etymologia

Genyodectes znaczy "gryząca szczęka". Nazwa powstała z połączenia greckich słów genys (szczęka) oraz dektes (gryźć) i odnosi się do szczęk, u których "wewnętrzna ściana kości zębowej dopełniająca zębodoły wydaje się być ciągła i tak wysoka, jak zewnętrzna ściana"

Materiał kopalny

Na holotyp (MLP 26-39) składają się kości przedszczękowe, przednie części kości szczękowych i zębowych, części kości nadzębowych (supradentaries), fragment kości płatowej oraz zęby. Miejsce znalezienia okazu jest niepewne.

Spis gatunków

Genyodectes Woodward, 1901
G. serus Woodward, 1901

Bibliografia

Pol, D. & Rauhut, O.W.M. (2012) "A Middle Jurassic abelisaurid from Patagonia and the early diversification of theropod dinosaurs" Proceedings of the Royal Society of London B: Biological Sciences. doi: 10.1098/rspb.2012.0660

Rauhut, O.W.M. (2004) "Provenance and anatomy of Genyodectes serus, a large-toothed ceratosaur (Dinosauria: Theropoda) from Patagonia" Journal of Vertebrate Paleontology, 24, 894-902.

http://home.comcast.net/~eoraptor/Ceratosauria.htm#Ceratosaurusdentisulcatus

http://www.gspauldino.com/data.html

http://www.dinosauria.com/dml/names/dinog.htm