Glishades

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Marcin Szermański Dawid Mazurek

Maciej Ziegler

Dawid Mika


Glishades (glishades)
Długość: ? m
Masa: ? t
Miejsce występowania: USA - Montana, hrabstwo Glacier

(formacja Two Medicine)

Czas występowania

późna kreda (kampan; prawdopodobnie 74,5-74 Ma)

Systematyka Dinosauria

Ornithischia

Cerapoda

Ornithopoda

Iguanodontia

Hadrosauroidea

? Hadrosauridae

? Saurolophinae

Wstęp

Glishades ericksoni to gatunek późnokredowego hadrozauroida z terenów dzisiejszych Stanów Zjednoczonych. Znany jest z bardzo fragmentarycznych pozostałości. Według autora naukowego opisu tego dinozaura ptasiomiednicznego jest on taksonem siostrzanym względem Bactrosaurus johnsoni.

Materiał kopalny

Holotyp o numerze AMNH 27414 to częściowa lewa i prawa kość przedszczękowa.

Historia taksonu

Skamieniałości tego dinozaura zostały zebrane przez Browna, Kaisera i Johnsona w 1915 roku w South Milk River, 30 mil na zachód od Sweetgrass w hrabstwie Glacier (stan Montana). Tkwiły w pokładach formacji Two Medicine (późna kreda, kampan). Zostały one następnie zbadane i opisane dopiero w 2010 roku przez Alberta Prieto-Márqueza jako nowy gatunek hadrozauroida – G. ericksoni.

Według Campione i innych (2013) jest to nomen dubium, młodociany Saurolophinae, gdyż jego unikalne cechy – na podstawie których dokonano diagnozy – mają być widoczne także u Prosaurolophus, Gryposaurus i Maiasaura, a więc nie mogą być cechami unikalnymi.

Etymologia

Nazwa rodzajowa Glishades to zlepek słów: łacińskiego glis (błoto) i greckiego hades (niewidzialny), więc swobodnie można go przetłumaczyć na "ukryty w błocie". Albert Prieto-Márquez zdecydował się na taką nazwę, gdyż jego szczątki tkwiły w warstwach osadowych. Co więcej, w mitologii greckiej istniał władca ciemności, bóg świata pozagrobowego i podziemnego – Hades. Zatem nazwa odnosi się również metaforycznie świata podziemnego, w którym tkwią skamieliny. Epitet gatunkowy ericksoni honoruje doktora Gregory’ego Ericksona, za jego ważne dokonania w lepsze poznanie paleobiologii archozaurów.

Spis gatunków

Glishades Prieto-Márquez, 2010 ?nomen dubium
G. ericksoni Prieto-Márquez, 2010 ?nomen dubium

Bibliografia

Campione, N.E., Brink, K.S., Freedman, E.A., McGarrity, C.T., Evans D.C. (2013) ‘Glishades ericksoni’, an indeterminate juvenile hadrosaurid from the Two Medicine Formation of Montana: implications for hadrosauroid diversity in the latest Cretaceous (Campanian-Maastrichtian) of western North America. Palaeobiodiversity and Palaeoenvironments. 93(1), 65-75. doi:10.1007/s12549-012-0097-1

Prieto-Márquez, A. (2010) Glishades ericksoni, a new hadrosauroid (Dinosauria: Ornithopoda) from the Late Cretaceous of North America. „Zootaxa”. 2452, s. 1–17, 2010 [1]