Gobivenator

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autorzy:
Dawid Mazurek, Marcin Szermański, Maciej Ziegler, Łukasz Czepiński


Gobivenator (gobiwenator)
Długość: ok. 1,75[1] m
Masa: ok. ? kg
Miejsce występowania: Mongolia
Ajmak południowogobijski - Dzamin Khond
(formacja Djadokhta)
Czas występowania późna kreda (kampan)

ok. 84-72 Ma

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Theropoda

Tetanurae

Coelurosauria

Paraves

Troodontidae

Gobivenator.jpg

Rekonstrukcja szkieletu gobiwenatora.
© T. Tsuihiji et al., 2014. Springer-Verlag Berlin Heidelberg 2014.

Wstęp

Gobivenator to rodzaj troodontyda żyjącego w późnej kredzie na obszarze dzisiejszej Mongolii, który został opisany w oparciu o wyjątkowo kompletny, jak na tę grupę, szkielet.

Materiał kopalny

Holotyp Gobivenator mongoliensis (okaz MPC-D 100/86).
© T. Tsuihiji et al., 2014. Springer-Verlag Berlin Heidelberg 2014.

Znany jest niemal kompletny szkielet, holotyp o numerze inwentaryzacyjnym MPC-D 100/86. Brak głównie samego przodu czaszki, środkowych kręgów szyjnych, dłoni i większości kości stóp. Jest to dotychczas najbardziej kompletny szkielet późnokredowego troodontyda.

Budowa

Gobivenator był podobny do innych zaawansowanych troodontydów.

Uwaga! Poniższy fragment przedstawia szczegółowe dane i może wymagać od Czytelnika znajomości fachowych pojęć anatomicznych.

Od wszystkich innych taksonów troodontydów, gobiwenator różnił się obecnością dołka na kości kątowej górnej (surangulare), znajdującym się przed tylną krawędzią otworu tej kości, oraz spiczastym końcem zrośniętych kości ciemieniowych, który klinowato wchodził w V-kształtną przerwę między kośćmi czołowymi. Inne potencjalne autapomorfie zlokalizowane są na kości zaoczodołowej i na wyrostkach ogonowych (szewronach).

Dobrze zachowana czaszka umożliwia wgląd w budowę okolicy podniebienia. Przypomina ona tą u dromeozaurydów i Archaeopteryx. Zauważalny jest trend w wydłużaniu wyrostka skrzydłowatego kości podniebiennej (pterygoid process of the palatine) i redukcji szwu między nią a pterygoidem, w linii prowadzącej do bazalnych Avialae. Czaszka Gobivenator była wprawdzie akinetyczna (z nieruchomymi stawami), ale miała pewne preadaptacje związane z tą funkcją (takie jak utrata epipterygoidu, redukcja powierzchni stawowych między kośćmi).

Pokrewieństwo

Autorzy opisu gobiwenatora sugerują, ze był on taksonem siostrzanym do grupy tworzonej przez najbardziej zaawansowane troodontydy (Troodontinae - Saurornithoides, Zanabazar i Troodon.

Etymologia

Nazwa rodzajowa oznacza "łowcę z Gobi", zaś epitet gatunkowy odnosi się do Mongolii. Można więc przetłumaczyć nazwę tego dinozaura jako "mongolski łowca z Gobi".

Spis gatunków

Gobivenator Tsuihiji, Barsbold, Watabe, Tsogtbaatar, Chinzorig, Fujiyama i Suzuki, 2014
G. mongoliensis Tsuihiji, Barsbold, Watabe, Tsogtbaatar, Chinzorig, Fujiyama i Suzuki, 2014

Bibliografia

Tsuihiji, T., Barsbold, R., Watabe, M., Tsogtbaatar, K., Chinzorig, T., Fujiyama, Y. & Suzuki, S. (2014) An exquisitely preserved troodontid theropod with new information on the palatal structure from the Upper Cretaceous of Mongolia. Naturwissenschaften. doi: 10.1007/s00114-014-1143-9 [w druku]

  1. Wg ryciny w Tsuihiji i in., 2014.