Kakuru

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Maciej Ziegler Sebastian Oziemski

Tomasz Sokołowski


Kakuru (kakaru)
Długość: ? m
Masa: ? kg
Miejsce występowania: Australia - Australia Południowa

(formacja Maree)

Czas występowania 121-112 Ma

wczesna kreda (apt)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Theropoda

Tetanurae

Kakuru.jpg

Okaz SAM P17926. [1]

Mapa znalezisk:
Wczytywanie mapy…

Wstęp

Kakuru to wątpliwy rodzaj teropoda, którego kości uległy niezwykłej fosylizacji, przemieniając się w minerał - opal. Ten niewielki dinozaur miał długie i smukłe nogi, a jego kostka była niezwykle wysoka i cienka.

W 1973 roku szczątek dinozaura został znaleziony przez paleontologa Neville'a Pledge'a na wystawie sklepowej. Skamieniałość w końcu sprzedano i pozostała w prywatnych rękach przez 30 lat. Dopiero w roku 2004 Muzeum Południowoaustralijskie wykupiło kość za 22000$.

Skamieniałości zostały sprzedane na aukcji w 1973 roku, na szczęście nie przepadły dla nauki; później, w 2004 roku, kupiło je za 22.000 dolarów Muzeum Południowoaustralijskie w Adelajdzie.

Etymologia

Kakuru został nazwany na cześć Tęczowego Węża z mitologii Aborygenów. Nazwa gatunkowa pochodzi od plemienia Guyani, które zamieszkiwało okolice miasta znalezienia kakuru - Andamooka.

Materiał kopalny

Plastoholotyp (SAM P17926) to część kości piszczelowej i fragment strzałkowej, paratyp (SAM P18010) to paliczek.

Systematyka

Znaleziony materiał jest zbyt skromny na jednoznaczne określenie przynależności taksonomicznej. Ostatnio kakuru został uznany za ważny rodzaj awerostra (Agnolin i in., 2010) albo za nieważny rodzaj tetanura (Barrett i in., 2010), przy czym te drugie zapatrywanie jest bardziej przekonujące.

Spis gatunków

Kakuru Molnar i Pledge, 1980 nomen dubium
K. kujani Molnar i Pledge, 1980 nomen dubium

Bibliografia

Agnolin, F.L., Ezcurra, M.D., Pais, D.F. & Salisbury, S.W. (2010) "A reappraisal of the Cretaceous non-avian dinosaur faunas from Australia and New Zealand: evidence for their Gondwanan affinities" Journal of Systematic Palaeontology 8:2, 257-300

Barrett, P.M., Kear, B.P. & Benson, R.B.J. (2010) "Opalized archosaur remains from the Bulldog Shale (Aptian: Lower Cretaceous) of South Australia" Alcheringa: An Australasian Journal of Palaeontology, 34, 293-301.

http://en.wikipedia.org/wiki/Kakuru

http://home.comcast.net/~eoraptor/Coelurosauria.htm#Kakurukujani