Koparion

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Kamil Kamiński


Koparion (koparion)
Długość: ?
Masa: ? kg
Miejsce występowania: USA, Utah

(formacja Morrison)

Czas występowania ok. 155-152 Ma

późna jura (późny kimeryd)

Systematyka Dinosauria

Theropoda

Tetanurae

Coelurosauria

?Paraves

?Troodontidae

Xixiasaurus.jpg

Rekonstrukcja Xixiasaurus. Koparion mógł być podobny.

Autor: FunkMonk (Michael B. H.) [1].

Wstęp

Koparion to niewielki, tajemniczy teropod, być może z rodziny troodontydów, który występował w późnej jurze na terenach dzisiejszych Stanów Zjednoczonych. Znany jest z tylko z jednego zęba.

Etymologia

Nazwa Koparion pochodzi od greckiego koparion, czyli „skalpel”, w nawiązaniu do małych piłkowanych zębów tego teropoda. Epitet gatunkowy honoruje Earla Douglassa, odkrywcę wielu dinozaurów ze słynnej formacji Morrison.

Materiał kopalny i ważność taksonu

Holotyp (DINO 3353) to pojedyncza korona zęba z kości szczękowej, długości 2 mm. Ząb był bardzo niewielki i silnie zakrzywiony do tyłu. Obie krawędzie były piłkowane. Różni się on od wszystkich pozostałych zębów teropodów znanych z formacji Morrison. Chure (1994) uznał go za troodontyda, choć później wątpił w przynależność kopariona do tej rodziny (Mortimer, online w powołaniu na osobistą komunikację). Jak zauważył ten naukowiec, ząb najbardziej przypomina troodontydy, i nie ma dowodów na inną pozycję filogenetyczną omawianego teropoda. Powszechnie uznaje się zęby Troodontidae za niediagnostyczne na poziomie rodzajowym, w związku z czym Koparion może być uznany za nomen dubium. Jednak jego ząb różni się budową od wielu innych troodontydów. Od Sinusonasus, Sinornithoides i "Saurornithoides" asiamericanus odróżnia go piłkowanie przedniej krawędzi, Saurornithoides, Sinornithoides, "Saurornithoides" asiamericanus i Troodon – względnie mniejsze ząbkowanie tylnej krawędzi, a od Saurornithoides, "Saurornithoides" asiamericanus i Troodon – brak haczykowatego wierzchołka (Mortimer online).

Spis gatunków

Koparion Chure, 1994 nomen dubium?
K. douglassi Chure, 1994 nomen dubium?

Bibliografia

Chure, D. J. (1994). "Koparion douglassi, a new dinosaur from the Morrison Formation (Upper Jurassic) of Dinosaur National Monument; the oldest troodontid (Theropoda: Maniraptora)." Brigham Young University Geology Studies, 40: 11-15.

Mortimer, M. (2008) [2].