Kotasaurus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Mateusz Tałanda, Tomasz Sokołowski Marcin Szermański

Kotasaurus (kotazaur)
Długość: 9 m
Wysokość: 3 m
Masa: 2 t
Miejsce występowania: Indie - Andhra Pradesh

(formacja Kota - niższa część)

Czas występowania 199-183 Ma

wczesna jura (synemurpliensbach)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Sauropodomorpha

Sauropoda

Barapasaurus by kahless28.jpg

Maszerujący barapazaur - kotazaur mógł wyglądać podobnie. Autor: Jakub Kowalski.

Mapa znalezisk:
Wczytywanie mapy…

Wstęp

Kotazaur (łac. Kotasaurus yamanpalliensis) to nazwa nadana prymitywnemu zauropodowi żyjącemu we wczesnej jurze około 199-183 milionów lat temu na terenach obecnych Indii.

Materiał kopalny - chimera?

Typowy i jedyny gatunek, K. yamanpalliensis, został opisany przez Yadagiri'ego w 1988 na podstawie skamieniałości składających się ze szkieletu pozaczaszkowego (bez kości dłoni) i dwóch zębów. Kości nie były ze sobą połączone anatomicznie i pochodziły od przynajmniej 12 różnych osobników. W 2007 roku Yates wspomniał w swoim artykule, że zdaniem Olivera Rauhuta kotazaur jest chimerą, czyli mieszaniną kości więcej niż jednego gatunku. Dlatego część naukowców wstrzymała się od jego analizowania. Zespół pod kierunkiem Bandyopadhyay przyjrzał się zmontowanemu szkieletowi kotazaura jak i osobno przechowywanym kościom. Ich zdaniem niektóre kości przypominają współwystępującego barapazaura, ale kręgosłup, łopatka i noga są wyraźnie odmienne. Na tej podstawie twierdzą, że jest to ważny, odrębny gatunek, nawet jeśli nie należy do niego cały materiał.

Budowa i tryb życia

Obecnie uważa się, że Kotasaurus mógł mierzyć 9 metrów długości, 3 metry wysokości i ważyć około 2 tony. Zwierzę to posiadało duże zwaliste cielsko, długi ogon oraz stosunkowo długą szyję. Kotasaurus jak wszystkie zauropody, również był roślinożerny. Żywił się panującymi w tamtych czasach roślinami takimi jak paprocie i sagowce.

Pochodzenie nazwy

Nazwa rodzajowa, Kotasaurus oznaczająca "jaszczur Kota", pochodzi od miejsca znalezienia szczątków tego gada - formacji Kota. Epitet gatunkowy, yamanpalliensis pochodzi zaś od wsi Yemanapalli. Obecnie jego kości są przechowywane przez Geological Survey of India w Hyderabadzie, zaś zmontowany szkielet kotazaura jest wystawiony w Naukowym Centrum Birla w tym samym mieście.

Spis gatunków

Kotasaurus Yadagiri, 1988
Kotasaurus yamanpalliensis Yadagiri, 1988

Bibliografia

Bandyopadhyay, S., Gillette, D.D., Ray, S., Sengupta, D.P. 2010. Osteology of Barapasaurus tagorei (Dinosauria: Sauropoda) from the Early Jurassic of India. Palaeontology, t. 53, nr 3, str. 533-569. doi:10.1111/j.1475-4983.2010.00933.x

Yadagiri, P. 2001. The Osteology of Kotasaurus yamanpalliensis, a Sauropod Dinosaur from the Early Jurassic Kota Formation of India. Journal of Vertebrate Paleontology, t. 21, nr 2, str. 242-252. [1]