Machairasaurus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Kamil Kamiński


Machairasaurus (machairazaur)
Długość: ok. 1,5 m
Masa: ok. 30 kg
Miejsce występowania: Chiny – Mongolia Wewnętrzna

(formacja Bayan Mandahu)

Czas występowania

późna kreda (kampan)

Systematyka Dinosauria

Theropoda

Tetanurae

Coelurosauria

Oviraptorosauria

Oviraptoridae

Ingeninae

Machairasaurus.jpg

Rekonstrukcja. Autor: Danny Cicchetti. [1].

Wstęp

Machairasaurus to rodzaj owiraptorozaura z późnej kredy Chin. Znamy dwa niekompletne okazy tego niewielkiego, ptakopodobnego zwierzęcia.

Etymologia

Nazwa Machairasaurus pochodzi od greckich słów machaira (oznaczającej miecz o esowato zakrzywionym ostrzu) w nawiązaniu do kształtu pazurów oraz sauros („jaszczur”, „gad”). Epitet gatunkowy wywodzi się ze słów leptos („smukły”) i onychos („pazur”).

Materiał kopalny

Holotyp (IVPP V15979) to niekompletny szkielet obejmujący prawie kompletne prawe przedramię i dłoń, fragmenty lewej dłoni i paliczki stóp.

Materiał przypisany to okaz IVPP V15980 (paliczki dłoni i stóp, fragmenty lewego śródstopia, kręgi ogonowe, żebra brzuszne i szewrony.

Odkrycie i opis

Szczątki Machairasaurus zebrano w latach 1988-90 podczas chińsko-kanadyjskich ekspedycji paleontologicznych w Mongolii Wewnętrznej na terenie Chin. Wraz z nimi wykopano kości innych owiraptorydów. Część z nich opracowano i opublikowano w latach 90., natomiast pozostałości należące do Machairasaurus zostały opisane w 2010 r. przez zespół trzech paleontologów w składzie: Nicholas Longrich, Philip Currie, Dong Zhiming.

Budowa, paleobiologia i filogeneza

Szkielet Machairasaurus został poznany jedynie fragmentarycznie, wiemy jednak, że był to niewielki, dwunożny i zapewne opierzony dinozaur. Cechował się wydłużonymi i w widoku bocznym przypominającymi ostrza pazurami przednich kończyn. Były one cztery razy dłuższe niż wynosiła ich wysokość u nasady. Od innych owiraptorydów różnił się budową kończyn przednich, w szczególności paliczków i kości śródręcza. Longrich i in. (2010) uważają, że dłonie Machairasaurus i jego krewniaków kiepsko nadawały się do chwytania zdobyczy, co ich zdaniem wskazuje na roślinożerność tych zwierząt. W innych badaniach postulowano jednak niejednokrotnie ich wszystkożerność.

Autorzy opisu zauważyli, że Machairasaurus wykazuje mieszankę cech prymitywnych i zaawansowanych. Dlatego też w większości analiz figuruje on jako średnio zaawansowany przedstawiciel kladuIngeninae”, obejmującego zaawansowane oworaptorydy.

Spis gatunków

Machairasaurus Longrich, Currie i Dong, 2010
M. leptonychus Longrich, Currie i Dong, 2010

Bibliografia

Longrich, N.R., Currie, P.J., Zhi-Ming, D. (2010). "A new oviraptorid (Dinosauria: Theropoda) from the Upper Cretaceous of Bayan Mandahu, Inner Mongolia". Palaeontology. 53 (5): 945–960. doi:10.1111/j.1475-4983.2010.00968.x

Yu, Y., Wang, K., Chen, S., Sullivan, C., Wang, S., Wang, P., Xu, X. (2018) "A new caenagnathid dinosaur from the Upper Cretaceous Wangshi Group of Shandong, China, with comments on size variation among oviraptorosaurs". Scientific Reports, 8 doi:10.1038/s41598-018-23252-2.